Az EB 26,9 millió egység (tonna) kiosztását engedélyezte évente a 2008-2012 közötti időszakra, ami a 2005. évi kibocsátásnak felel meg, és a kvótakiosztási tervünkben javasoltnál 10,8 százalékkal kevesebb.
A gazdasági szereplők számára ez rendkívül komoly kihívást jelent - jelezte Szoboszlay Miklós, a gazdasági tárca szakmai tanácsadója egy konferencián. Mint mondta: a villamosenergia- és távhőtermelés költségeit viszonylag jól tovább lehet hárítani, azonban hatásai továbbgyűrűznek, akár az egész gazdaságot befolyásolva.
A földgázszállítást és -tárolást kevésbé befolyásolja, az ásványolaj-feldolgozásban, vegyiparban, cukoriparban viszont romlik a versenyképesség. A vas- és acéliparban, a mésziparban, a cementiparban, az üvegiparban, de még a tégla- és papíriparban is komoly versenyképességi, termeléscsökkenési gondok jelentkeznek, akár azt eredményezve, hogy a gyártási folyamatokat, beruházásokat az unión kívülre viszik.
A kvótaszűkösség közvetlenül mintegy 1500-1700 munkahelyet érinthet, ám a multiplikátor hatást figyelembe véve a vizsgált ágazatokban az összes leépítés (a gépipar, vas- és acélipar nélkül) elérheti a 3 ezer főt, ami a költségvetésnek - nyugdíj, munkanélküli- és egyéb segély formájában - évi 6 milliárd forintjába kerül, írja a Napi Gazdaság.