A bányászat 2010. december 31-ig fennmarad, az erőmű pedig legkésőbb további három évig üzemel. A végső döntés előtt tájékoztatni kell a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, a kormányzat érintett szerveit és az érdekvédelmi szervezeteket is. Az MVM igazgatósága hétfőn döntött a közgyűlési előterjesztésről. A végelszámolásra kidolgoznak egy átfogó programot amelynek fő eleme a bányászat fenntartása és az erőmű további üzemelése még legtovább három évig.
A szénbányászati tevékenységet az állami támogatás fennmaradásáig - 2010. december 31-ig - végzik. A korábbi tájékoztatás szerint a szénbányászat szerkezetátalakítási programjának támogatását engedélyezte az Európai Unió eddig az időpontig, az átalakítást a szénfillér címén a végső áramfelhasználó fizet meg. Az erőmű tovább üzemelhet, legtovább még három évig a felhalmozott szénkészletekre alapozva, illetve biomassza tüzeléssel. Ezzel biztosítja Oroszlány és Bokod távhőellátását, és ez idő alatt lehetősége lesz az érintett önkormányzatoknak felkészülni a hőellátás új, korszerű eszközökkel történő kiváltására.
A tervezett program külön kitér arra, hogy a bányászati tevékenység megszűnésével párhuzamosan kiemelt figyelmet kell fordítani a bányászati szakmakultúra értékeinek megőrzésére. A csomag szerves része a térségi fejlesztési-foglalkoztatási alap létrehozására vonatkozó javaslat. Az alap koncepciójának kidolgozásában és működtetésében fontos szerepet kapnak az érintett reprezentatív érdekképviseleti szervezetek. Az alap többek között az átképzéshez, munkahelyteremtő beruházásokhoz szükséges pályázatokhoz, munkahelyváltáshoz biztosít forrásokat.
Az MVM közleménye megjegyzi, hogy az MVM igazgatósága abból a kényszerből hozta meg döntését a Vértesi Erőművel kapcsolatban, hogy ez az egyetlen olyan jogi eszköz, amellyel kézben lehet tartani az erőműtársaság pénzügyeit, a munkavállalók szempontjait és az érdekek egyeztetését. A közlemény utal arra, hogy esetleges fizetésképtelenség esetén akár csőd-, vagy felszámolási eljárás is megindulhat a társaság ellen, amely kizárná azt, hogy a fenti lehetőségekkel éljenek. A döntésnél a testület mérlegelte a VÉRT szerepét a helyi távhőellátásban és a regionális foglalkoztatásban. Az MVM közleménye kiemeli, hogy az igazgatósági ülésen meghívottként részt vettek a szakszervezetek képviselői, akiket tájékoztattak a kialakult helyzetről és kifejthették álláspontjukat.
MTI/Menedzsment Fórum