Hétfői rendkívüli ülésén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) szenátusa elfogadta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését, amelynek értelmében a BME fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. Ezzel az egyik utolsó, még a hagyományos modellben működő egyetem is belép a modellváltók sorába.
Az elfogadott előterjesztés rögzíti a tervezett, új működési keretrendszerre vonatkozó alapvető elvárásokat, a többi között a BME hosszú távú, stabil, kiszámíthatóan növekvő finanszírozását, a fejlődést támogató, rugalmas belső működési szerkezetet, a bővülő, BME-re szabott hallgatói ösztöndíjkínálatot és a teljesítményösztönző bérrendszer kialakítását.
Az új működési modell alapelveit szintén meghatározták az előterjesztésben. Eszerint a létrehozandó fenntartó gazdasági társaság zártkörűen működő részvénytársaság, a BME által kezelt ingó- és ingatlanvagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg. A hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és a szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.
A rektor a további egyeztetésekre tárgyalóbizottságot hoz létre.
(via MTI)