A Facebookon kezdett el terjedni, aztán a sajtó is átvette azokat az adatokat, melyeket a felvi.hu alapján írtak arról, hogy az ELTE tanárszakjaira hányan jelentkeztek.
A felháborodás a helyzet miatt teljesen jogos, ám a számok nem teljesen pontosak – hívja fel a figyelmet a CKP.
Ugyanis a felvi.hu arról közöl adatokat, hogy melyik szakpárra hányan jelentkeztek. Az ELTÉ-n 33+1 tanárszak van. A 33 közül bármelyik bármelyikkel párosítható, ami 33x32/2=528 szakpárt jelent. (A +1 az integrált természettudományos oktatásra felkészítő természettudomány-környezettan képzés, ami önmagában szakpárnak számít).
Ugyanakkor egyetértenek abban, hogy felháborodni a helyzet nyomorult voltán igenis lehet, de leginkább amiatt érdemes, hogy kémia tanárszakra (bármivel párosítva, összesen) hatan jelentkeztek első helyen.
Ezt persze egy nem erre a célra készült, nyers adathalmazból ki kell számolni, összegezni – mutat rá a Civil Közoktatási Platform, akik szerint az ELTE összes tanárszakjára az elsőhelyes jelentkezések száma idén a következőképpen alakult:
Angol 152 (fő), történelem 115, magyar 97, matematika 74, biológia és testnevelés 33, német és földrajz 28, vizuális kultúra 25, informatika 24, ének-zene 16, francia 15, média 13, könyvtáros, fizika és természettudomány-környezettan 10-10-10, spanyol 9, nemzetiségi német 7, kémia és orosz 6-6, kínai és latin 5-5, olasz 4, holland 3, japán és szlovák 2-2, portugál és bolgár 1-1, horvát, lengyel, román, szerb, szlovén és ukrán 0.
A CKP szerint ezek sem érdektelen számok, de az még inkább, hogy van-e valamilyen változás, és ha van, van-e benne tendencia. Ezért ők megtették ezt a hiánytpótló összegzést, amely a következőképpen néz ki:
A táblázat egyes kockáiban az illető évben, az illető tanárszakra beadott összes (államilag finanszírozott + önköltséges) elsőhelyes jelentkezések száma olvasható az ELTÉn, illetve országos összesítésben. Forrásként ők is a felvi.hu adattárára támaszkodtak, de - mint írják -, "abból összesített idősorokat kinyerni meglehetősen fáradságos művelet, s annál biztosan sokkal több energiát igényel, mint megosztani egy jó ütős, de nem igazán értelmezhető számokból álló adatsort. Szerencsére azért a leginkább válság sújtotta övezetnek tekinthető természettudományos tanárképzésben tudunk mutatni ilyen idősort is".
A táblázatból pedig igen jól látható - érdemes a számokat végigböngészni, - hogy milyen elkeserítő mértékű a visszaesés. Kérdés, hogy lesz-e idő és lehetőség a holnapi kormány-ellenzéki pártok közötti státusztörvény-tárgyaláson érinteni az elkeserítő tendenciát.