3p

Átírták a szabályozást, meg is van a hatása.

Január 1-jétől lépett életbe az a szabályozás, amely szerint a közszférában működő munkáltatók már nem vonják le a szakszervezeti tagsággal rendelkező dolgozóik fizetéséből a szakszervezeti tagdíjakat. Ez korábban automatikusan történt, és a tagdíjakat át is utalták az érdekképviseleteknek.

A Népszava cikke szerint a "hivatalos indoklás szerint a kormány célja az volt, hogy egyszerűsítsék az állami működést, ám mivel a rendszer lényegében automatikus volt, semmilyen plusz terhet nem okozott a munkáltatóknak". A szakszervezeteknek viszont komoly terhet jelent az új szabályozás, és a hatását már most is érzik.

"A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint a törvénymódosítás elsősorban azoknak a pedagógus érdekképviseletek az ellehetetlenítését célozta, amelyek évek óta küzdenek az oktatásban dolgozók bérrendezéséért és fellépnek a munkavállalókat ért jogtalanságok ellen. Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, tagjaik fokozatosan állnak át a tagdíjak banki átutalására, de sokakat még nem tudtak elérni vagy nem jeleztek vissza.

Elmondása szerint eddig mintegy 15 százalékkal kevesebb tagdíjat kaptak, ami legalább egymillió forintos bevételkiesést jelent a szakszervezet számára"

- írja a lap, megemlítve, hogy a PDSZ-nél átállnak egy könnyebben használható online rendszerre, de ez sem fogja kiváltani a korábbi megoldást.

"Bármilyen rendszerre térünk át, nem tudjuk pótolni, amit az államkincstár korábban automatikusan, egyetlen beállítással tudott, vagyis azt, hogy a tagdíj a mindenkori illetmény egy bizonyos százaléka. Ezt semmilyen banki vagy informatikai rendszer nem tudja követni, de nyilván ez volt a kormányzati cél is: ha a pedagógusok béremelést kapnak, nehogy már a szakszervezeteknek nagyobb tagdíjbevétele legyen"

- mondta Nagy Erzsébet.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás is 20 százalékkal kevesebb tagdíj beérkezéséről számolt be, szerinte "megindult a kivéreztetés".

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke is, aki egyelőre nem tudott pontos adatokat mondani a tagdíjkiesésről.

"Rendkívüli erőfeszítést követelt tőlünk ez a helyzet, de ha a kormánynak az volt a célja, hogy ellehetetlenítsen bennünket, most azt tudom mondani: nem fog menni"

- jelentte ki.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!