A Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő között létrejött megállapodás értelmében átadták az első, állami fenntartású kétnyelvű ukrán-magyar általános iskolát és gimnáziumot Budapesten, Csepelen - írta az Ukrinform szombaton.
A hírügynökség az ukrán külügyminisztérium bejelentésére hivatkozott. A szaktárca szerint a Magyarországon bejegyzett Ukrán Hagyományok Háza nevű civil szervezet készítette elő a terepet és vállalta a működtetést is.
A gyerekeket ukrán nyelven fogják oktatni 1-től a 12-dik osztályig bezárólag. Magyart és angol is tanítanak majd idegennyelvként. A létesítményt magyar állami pénzből finanszírozzák. Az iskolába már 350 gyerek jelentkezett.
"Az iskola megnyitása fontos lépés a világon élő ukrán közösség fejlődése szempontjából. Az anyanyelven történő tanulás Zelenszkij elnök egyik legfontosabb célja, és az ukrán külügyminisztérium átfogó politikájának is fontos eleme a külföldön élő ukránokat tekintve. A budapesti iskola nem csupán az ukrán identitás megőrzését segíti majd, hanem azt is, hogy gyerekeink alkalmazkodhassanak a külföldi környezhet, de közben megtarthassák ukrán gyökereiket"
- hangsúlyozta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, aki egyben köszönetet mondott a magyar félnek az iskola megnyitásáért.
A rendezvényen a magyar és az ukrán himnusz elhangzását követően Grexa Liliána ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló köszöntötte a résztvevőket és történelmi pillanatnak nevezte az iskola megnyitását. Egyúttal köszönetet mondott az iskola megalapításáért az Ukrán Hagyományok Háza vezetőinek, írta az MTI. Közölte, mások mellett Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is segített abban, hogy - Ukrajna és Magyarország között - a kétoldalú kapcsolatok olyan szintre emelkedjenek, hogy most itt Budapesten meg tudják nyitni ezt az iskolát.
Az Ukrán Hagyományok Háza honlapján arról ír, hogy
"céljaink eléréséhez különböző oktatási, kulturális és tanácsadási tevékenységeket végzünk, mint például a művészeti, fotó és üzleti kiállítások; zenei, tánc, irodalmi, kézművességi fesztiválok; nemzeti ünnepek, baráti találkozások, koncertek, fórumok, szemináriumok, konferenciák, kerekasztalok, jótékonysági árverések, nyári és téli gyermek táborok, kirándulások és túrák megszervezése."