A két közösség arra mutat rá, hogy a mosani tiltakozási hullám már a harmadik, ami a pedagógustársadalomban zajlik, amelynek elmúlt egy éve igazán eseménydús és kitartó ellenállásról szólt.
"De mindeközben a kormány kifárasztásos módszere sem lankad, sőt, több, mint egy évtizede ezt alkalmazza" - írják rendkívül erős mondatokat tartalmazó közös levelükben.
Véleményük szerint az óriási kommunikációs és hatalmi erőfölényben lévő kormányzat minden esetben figyelmen kívül hagyja a pedagógusok, szakemberek és érintettek követeléseit, szemmel láthatóan csak örül, ha azok a bátrak, akik felemelik a hangjukat elhagyják a pályát.
Kijelentik: a jelenlegi kormányzat nem azért nem reagál a szakmai kritikákra, mert nem látja vagy nem érti azokat. Azért nem reagálnak, mert a döntéseket nem pedagógiai szakmai alapon kívánják meghozni. A cél nem a minőségi közoktatás megteremtése, hanem a jelenlegi autokratikus hatalmi berendezkedés és a kialakult függőségi viszonyok bebetonozása.
Meggyőződésük, hogy nagy változások szülők nélkül nem tudnak történni.
"Nagy problémát jelent a szülők passzivitása. Igaz ugyan, hogy egymás után több tüntetésen a szülők is több tízezres számban képviseltették magukat, számos élőlánc és egyéb kreatív szülői demonstráció zajlott szerte az országban, mégis ezeken a szülőknek csak töredéke vett részt" - von reális mérleget a Szülői Hang Közösség és a Szülői Összefogás Közösség.
Arra hívják fel a figyelmet, lehet ugyan, hogy sokan látják vagy érzik a közoktatási rendszer gyengéit, de ennek nem tulajdonítanak kellő jelentőséget, vagy nem látják be, hogy ezek kormányzati mulasztásokból erednek.
"A kormányzat jelenleg olyan erős hatalommal, megfélemlítő képességgel és manipulációs gépezettel rendelkezik, mellyel könnyedén le tud verni bármilyen tiltakozást, amelynek nem elég erős a látható társadalmi támogatottsága. Megoldást akkor remélhetünk, ha sikerül érdekeltté tenni a szülőket, ill. a választópolgárok szélesebb körét" - mutat rá a két közösség.