5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány vidáman készül az idei Erasmus Days-re, miközben Magyarország egyre távolodik az Erasmus+ Programtól.

Idén már hetedik alkalommal, október 9-14. között tartják Európában és a világon az Erasmus Days-t. Ezen a napon az Erasmus Programot ünneplik a tagországok, de mint tudjuk, Magyarországon nincs túl sok ok az örömködésre az Erasmussal történtek miatt. Hiszen a levegőben lóg egy olyan ösztöndíjprogram ellehetetlenülése hazánkban, ami hatalmas érvágás lenne a fiataloknak, az egyetemi oktatóknak és a szakmának egyaránt. Ezen túlmenően pedig természetesen az egész országra nézve. 

A Tempus Alapítvány már június végén megnyitotta az Erasmus Days regisztrációját, és javában várja a jelentkezőket. Szinte bármivel lehet pályázni, aminek az Erasmus áll a fókuszban: szemináriummal, partnertalálkozóval, fotókiállítással, koncerttel, flashmobbal, felvonulással, táncprodukcióval, előadással, konferenciával, digitális műhelyekkel, közösségi kihívásokkal, blogírással, podcast-tel, élő webináriummal vagy akár online konferenciával.

Idén már hetedszer rendezik meg. Fotó: erasmusdays.eu
Idén már hetedszer rendezik meg. Fotó: erasmusdays.eu

A Kulturális és Innovációs Minisztérium honlapján pedig külön felhívják a figyelmet: ha valaki 2023. szeptember 11-ig regisztrálja az eseményét, a Tempus Közalapítvány plusz támogatással segíti azok szervezését és népszerűsítését.

A Tempus ellenőriz minden jelentkezést és hagyja jóvá azokat. Az, hogy az alapítványnak tavaly mennyibe került az Erasmus Days, nem lehet tudni, mert a 2022-es beszámolójuk nem publikus még. Bár a 2021-es beszámolójuk sem tért ki külön erre a részletre, az látható, hogy 2020-ban még közel 16,6 millió eurót (akkori árfolyamon 5,8 milliárd forintot), míg 2021-ben már 56,4 millió eurót (20,2 milliárd forintot) kaptak az Európai Bizottságól az Erasmus+ Programokra.  

Tehát a kormány idén is készül az Erasmus Days-re, mindezt annak árnyékában, hogy még mindig úgy tűnik, a kormány szeptemberig sem fog megegyezni az Európai Bizottsággal Magyarország Erasmus-jövőjéről.

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter ezzel kapcsolatban a kormány nyári, Sopronbánfalvára kihelyezett kormányülésén a Telex-nek azt mondta:

„Ilyen határidőt velünk nem közöltek. A magyar kormány az Európai Bizottság minden kérését teljesítette, és csak arra várunk, hogy Brüsszelben értékeljék a magyar vállalásokat”. Navracsics hozzátette: az Erasmus-program finanszírozása 2024 második félévéig biztosítva van, de úgyis meg fognak állapodni a Bizottsággal, és továbbra is lesznek a magyar diákoknak ösztöndíjprogramjai.

Mi is az az Erasmus Days?

2017 óta minden évben megrendezik a fiatalokat és a sokszínűséget ünneplő eseménysorozatot. A 2023. október 9-14. között zajló programokra már most 616 bejegyzett eseményt regisztráltak be az érdeklődők.  

Tavaly, 2022-ben 58 országból 6295 eseményt bonyolítottak le. Minden évben az a cél, hogy ezek a programok összehozzák az összes érdekelt csoportokat: diákokat, tanárokat, szülőket, egyesületeket, helyi választott képviselőket, újságírókat.

A 2022-es évet az Európai Bizottság „az ifjúság európai évének” jelölte meg, amely épp egybeesett az Erasmus+ program 35. évfordulójával is. Ennek kapcsán Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke kijelentette: „Az Erasmus+ 35 éves sikertörténet, amely emberek milliói számára kínált életet megváltoztató lehetőségeket”.

Tegyük hozzá: és ebből jó lenne nem kimaradnia Magyarországnak.

2023 „a készségek éve Európában”, amivel kapcsolatban a szervezők szerint elengedhetetlen, hogy felismerjük Európa kulturális sokszínűségének jelentőségét, és megünnepeljük az általa kínált tanulási lehetőségeket.

Egyébként az Erasmus Days nemcsak az Európai Unió tagállamaiban zajlik, hanem a világ többi részén is történnek ilyenkor események az európai hálózatok, a nagykövetségek és a helyi Erasmus+ projekt partnereinek segítségével.

Tavaly Magyarországon 98 program zajlott

A tavalyi összefoglaló szerint 2022-ben egyébként Magyarország a 14. legtöbb programot szervező ország volt. Igaz, Románia, Lengyelország, Horvátország, Csehország és Szlovákia is megelőzött minket, viszont olyan nyugati országokat pedig utasítottunk magunk mögé, mint Belgium, Svédország, vagy Anglia.

Az Erasmus Daysen az átalakulást, a polgári szerepvállalást és a demokratikus értékeket minden évben kiemelik a rendezvények során. Az évente megrendezett eseményfüzér célja, hogy az úgynevezett Digitális Oktatási Cselekvési Terv (2021-2027) prioritásaival összhangban az Erasmus+ támogassa ezt a tanulók, oktatók és fiatalok bevonására irányuló törekvést munkavállalók, fiatalok és szervezetek a digitális átalakulás felé vezető úton.

Hogy mennyi embert képes megmozgatni az esemény, azt a #ErasmusDays hashtaggel létrehozott tartalmak száma is bizonyítja:

  • Twitter: 2 140
  • Facebook: 39
  • Instagram: 4 480
  • YouTube: 2
  • TikTok: 9
  • Linkedin: 163.

A #ErasmusDays-tartalmakkal elért emberek száma: 25 249 581 fő.

Mégis, ilyen közel sosem voltunk egy nagyszerű lehetőség elszalasztásától

„A kormány szórakozik a fiatalok jövőjével” – jelentette ki a Klubrádióban nemrégiben Pálinkás József, az MTA egykori elnöke az Erasmus+-szal kapcsolatban, aki tegnap reggel ugyanerről beszélt az ATV reggeli műsorában.

Pálinkás szerint Európában azokat az egyetemeket, amelyek nem függetlenek (lásd modellváltó egyetemek), nem tekintik egyetemnek, és azt az ostoba makacsságot is nehéz megérteni, miért nem hajlandó a kormány a törvényeket az elvárásoknak megfelelően módosítani. Ezenkívül a szakembert az is bosszantja, hogy a diákok nem kaphatják meg ezeket az ösztöndíjakat és a pedagógusok nem vehetnek részt ezekben a programokban.

„Ha a kormány ki is pótolná az Erasmus-pénzt a diákoknak, legfeljebb turistának küldheti ki őket például Párizsba, mert ettől még őket nem fogadják a külföldi egyetemek” – tette hozzá a professzor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!