Vargha Tamás hangsúlyozta, hogy az idei költségvetésben 44 milliárd forintot különítettek el illetményemelésekre. Emlékeztetett arra, hogy utoljára 2002-ben volt illetményemelés a honvédségnél, miközben Magyarország folyamatosan katonai erején felül teljesít, és jelenleg is 700 magyar katona szolgál különböző külföldi missziókban. Az államtitkár kiemelte: mostantól az alapilletményen felül nem különféle pótlékokat és „illetménynek látszó juttatásokat” kapnak a honvédelmi dolgozók, hanem valódi bért. Az első emelt illetményt augusztusban kapják meg, csakúgy, mint a rendvédelmi dolgozók – tette hozzá.
Vargha Tamás közölte, hogy ezzel nagyot léptek előre a teljes közszolgálatot átfogó életpályamodell megteremtése felé. Mint mondta, már csak a „nem fegyveres és egyenruhás” közszolgálatot ellátók vannak hátra, várhatóan ezen a területen 2016-ban történik meg az életpályamodellek bevezetése és ezzel együtt az illetményemelés.
Az államtitkár hangsúlyozta: a honvédségnél kiemelt figyelmet kapott az altiszti állomány, hiszen „ők alkotják a honvédség gerincét”. Ennek megfelelően az új rendszerben az altiszti állománynak az átlagnál jobban, 38 százalékkal emelkedik az illetménye, miközben a legénységé 26, a tiszteké 15 százalékkal nő.
A rendvédelmi dolgozók esetében a cél az alapfeladatot ellátók, vagyis a rendőrök esetében a járőrök és a közterületen szolgálatot teljesítők munkájának elismerése volt. Júliustól 68 ezer rendőr és tűzoltó átlagosan 30 százalékkal kap több bért – tette hozzá.
Vargha Tamás megjegyezte: a mostani illetményemelést továbbiak követik, mert 2019-ig minden év elején átlagosan 5 százalékkal nő a honvédelmi és rendvédelmi dolgozók bére, így négy és fél év alatt átlagosan 50 százalékkal emelkedik illetményük. Jelezte, hogy az illetményemelkedés a Terrorelhárítási Központ, a hivatásos katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, az Országgyűlési Őrség, a Nemzetvédelmi Szolgálat és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos állományát érinti.
MTI