4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közalkalmazottak egy része mégsem esik el a 13. havi bérének megfelelő juttatástól. Ennek köszönhetően elmarad a közszféra január 12-re tervezett sztrájkja. A kormány vélhetőleg nem kívánt belemenni újabb komoly munkabeszüntetésbe. Mfor.hu háttér.

Sokba kerül, de elmarad (Mfor-montázs)

Elmarad a közszféra január 12-re tervezett sztrájkja - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MR1 Krónika című műsorában péntek reggel. Hangsúlyozta: a szakszervezetek és a kormány hajnalig négyig tárgyaltak, amikor Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára sms-ben tájékoztatta őt a megállapodásról. Ekkor egyeztek meg a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával (SZEF) a tizenharmadik havi fizetés megvonását kompenzáló kifizetésekről és néhány apróbb részletkérdésről.

Akik mégis megkapják a 13. havit

A részleteket ismertetve Csizmár Gábor közölte: húsz szakszervezet írta alá a megállapodást, kettő, a PDSZ (Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete) és a Munkástanácsok nem. "Ez jó hír az országnak és fontos hír a munkavállalóknak is, hiszen azt jelenti, hogy a bruttó 180 ezer forintnál nem többet keresők havi kompenzáció formájában száz százalékig megkapják a 13. havi fizetésüket" - jelentette ki.

Csizmár Gábor az MTI-nek azt is elmondta, hogy a munkavállalók a bruttó 180 ezer forintos fizetés alatti keresetük 8, 33 százalékát kapják meg havonta pótlékként, a 180 ezer forint felett keresők pedig havonta fix 15 ezer forintot kapnak. A 2009-es költségvetésben e célra elkülönített 112 milliárd forintos összeg nem fedezi a megállapodást, az összesen 119 milliárd forintba "került". A fennmaradó részt vélhetően a jövő évi tartalék terhére pótolja majd ki a kormány.

Az ügy előzménye, hogy október végén a kialakult gazdasági helyzetre és a Magyarországnak hitelt folyósító nemzetközi szervek (IMF, Világbank, EKB) ajánlásaira hivatkozva a kormányfő bejelentette, hogy megszűnik a közszférában a 13. havi juttatás, és limitálják a hasonló jogcímen fizetett nyugdíjakat. Az IMF elvárása az, hogy a készenléti hitelért cserébe Magyarország nagyjából 300 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajtson végre jövőre, és ennek – szakértők szerint - a fenti lépés volt a legkönnyebben kivitelezhető módja.

Engedett a kormány

A közszférát érintő megszorítások ugyanakkor már a döntést követően puhultak, hiszen december elején az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban már arról állapodtak meg az érintett felek, hogy december 5-én valamennyi közintézményi dolgozónak bruttó 20 ezer forint keresetkiegészítés jelenik meg a számláján. Az akkor bejelentett kompenzáció része a kormány és a közszolgálati sztrájkbizottság közt két éve született megállapodásnak, amely szerint ebben az évben szinten tartják a közszféra munkavállalóinak reálkeresetét.

Így 690 ezer közalkalmazott és köztisztviselő pótlólag megkapja az idei tényleges ötszázalékos bérfejlesztés és a várhatóan 6,4-6,5 százalékos infláció közötti különbséget. 2008-ban ez már a második keresetkiegészítés lesz a közintézményeknél, júliusban ugyanis a közszolgák már kaptak bruttó 15 ezer forint kompenzációt.

Decemberben emellett a jövő évre vonatkozóan is kilátásba helyezte a kormány, hogy kompenzációt kapnak a közszférában foglalkoztatottak. Csizmár Gábor akkor azt közölte: a kormány vállalja, hogy jövőre kompenzálja a közszféra 13. havi járandóságának kiesését; erre összesen 112 milliárd forintot különített el a költségvetésben.

Az államtitkár akkor úgy nyilatkozott: a kormány azt ajánlotta a szakszervezeteknek, hogy 140 ezer forintos fizetéshatárig mindenki megkapná a 13. havi illetmény helyett járó pótlékot. Csizmár Gábor szerint ezzel a közszféra dolgozói a 13. havi illetményüknek csupán az egyharmadától esnének el. Ezt az ajánlatot sikerült a mostani alkuval feljavítaniuk a szakszervezeteknek.

Nem akartak újabb sztrájkot

Ebben minden bizonnyal szerepe volt annak, hogy 2009. január 12-től határozatlan idejű sztrájkot hirdetett az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság. Miután a MÁV-ot megbénító - és jelenleg is tartó - VDSZSZ-sztrájk alaposan felborzolta a közhangulatot, a kormány vélhetőleg nem kívánt belemenni újabb komoly munkabeszüntetésbe. Erre utalhat, hogy a héten pénzt kapott a BKV - így elmaradt a csütörtökre meghirdetett sztrájk -, és most a közszolgákkal is sikerült megegyezni.

Tény ugyanakkor az is, hogy mind a BKV-t, mind a közszférát képviselő tárgyalófelek viszonylag reális követeléseket támasztottak, és - ellentétben a VDSZSZ által képviselt állásponttal - a tárgyalások során hangoztatták: figyelembe veszik a válsághelyzetet. Így annyi engedményre hajlandóak, hogy nem ragaszkodnak az eredeti megállapodásban szereplő jövő évi reálbér-növekedéshez. A reálbércsökkenést azonban semmiképpen nem tudják elfogadni.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!