Lendületben maradt a lakáspiac a legfrissebb adatok szerint, az év első hat hetében ugyanis a kereslet 23 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. A portál a magánszemélyek hirdetései alapján azt is megvizsgálta, hogy a jelentős kereslet ellenére a vevők milyen alkupozícióban tárgyalhatnak az eladókkal. A kereslet felfutása mellett a kínálat csupán 12 százalékkal nőtt, így a vásárlók alkupozíciója egyelőre korlátozott.
A múlt év során a budapesti használt lakások esetében 2017-ben kevés esetben tudtak elérni jelentősebb árkedvezményt a vevők. Az átlagos alku mértéke a fővárosban 2,6-4,6 százalékos volt ingatlantípustól függően. “A fővárosban csupán minden huszadik adásvétel esetében licitáltak felfelé a vevők a hirdetési árakhoz képest. Egymillió forintnál nagyobb alkura pedig az esetek negyedében került sor Budapesten. A tipikus áralku mértéke tavaly kisebb volt mint 5 százalék.” - mondott néhány példát Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője arra, hogy az aktív kereslet miatt a reálisan árazott ingatlanok esetében egyelőre még szűk tere van az alkunak.
Vidéken a vevők alkupozíciója nagyban függ attól, hogy hol található az adott ingatlan. A nagyobb városokban, köztük a megyeszékhelyeken és az egyetemvárosokban Budapesthez hasonlóan korlátozottan lehet alkudni. A megyei jogú városokban tavaly átlagosan 3,6-6,2 százalék között lehetett alkudni az ingatlanokra. Legnagyobb mértékben a családi házak árait tudták lejjebb szorítani a vevők, legkevésbé pedig panellakások árai csökkentek az alkufolyamat során.
mfor.hu