A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi adatközlése szerint hazánkban a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál 2,854 millióan álltak alkalmazásban idén augusztusban, ami a korábbi, áprilisban realizált csúcsot is meghaladja. Ezzel soha nem látott számot sikerült elérni.
A dolgozók száma egyébként 132 ezerrel magasabb az egy évvel korábbinál, és közel 16 ezerrel magasabb létszámot jelent az augusztusi állapothoz képest. Igaz, ha kicsit részletesebben megnézzük az adatokat, kiderül, hogy a növekedés nem egészen a legjobb folyamatok eredménye lett.
Míg ugyanis a közszférában egy hónap alatt 62 ezerrel 868 ezerre emelkedett a dolgozók száma - a közfoglalkoztatásnak köszönhetően -, addig a munkaerőpiac szempontjából jóval nagyobb fajsúlyú versenyszférában enyhe létszámcsökkenés mutatkozott. Noha, ez az 1,884 millió fő mindössze 300-zal alacsonyabb a júliusi állapotnál, vagyis jóindulattal akár stagnálásnak is nevezhetjük a bekövetkezett változást. A korábbi évek adatai alapján azonban az augusztusi kisebb-nagyobb létszámcsökkenés "trendszerű", vagyis az idei változás egyáltalán nem számít kirívó eseménynek.
A mostani szám egyébként 56 ezer fővel magasabb az egy évvel korábbi állapotnál.
Ami pedig a már korábban említett közfoglalkoztatást illeti, a létszám 195 ezerre emelkedett a júliusi 179 után, ami azzal a kormányzati céllal van összefüggsében, miszerint havi átlag 200 ezer fő bevonását tervezik a közfoglalkoztatási programokba.
A közmunka most is torzította a béreket
Országos átlagban 221 ezer forint volt az átlagos, prémiumok nélküli bruttó bér, ami közel 2 százalékkal magasabb a tavaly augusztusi szintnél. Ebből a nettó bér 150,5 ezer forint volt a KSH szerint, vagyis 2,2 százalékkal magasabb.
Nemzetgazdasági ágak szerint a nettó bér a versenyszférában közel 160 ezer forint volt - 4 százalékkal magasabb a 2013 augusztusinál -, a közszférában pedig 132,5 ezer forint, ami 1,7 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Utóbbi csökkenésre a közfoglalkoztatás adja meg a választ, ahol rendre alacsonyabb bérért foglalkoztatják a dolgozókat, ez pedig lefelé torzítja a statisztikát.
Havi bázison egyébként, ahogy az az alábbi grafikonon is látható, minden ágazatban a nettó bér csökkenését regisztrálta a statisztikai hivatal.
0,2 százalékos pénzromlási ütem mellett a nettó bérek emelkedésének köszönhetően többet ért a fizetés reálértéken. A versenyszférában 4 százalékkal, országos átlagban pedig 2 százalékkal. A közfoglalkoztatás miatt csökkenő nettó bér a közszférában átlagosan 1,9 százalékkal kevesebbet érő fizetést eredményezett.
mfor.hu