3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vállalatok egyötöde 2013-ban befagyasztja béreit, pedig már tavaly is 2,4 százalékkal csökkentek a bruttó reálbérek, derült ki a Hay Group felméréséből.

A vállalati előrejelzések szerint idén is az inflációnál kisebb lesz a béremelés Magyarországon a gazdálkodó szférában. Az idén várható 3,5 százalékos inflációhoz képest csak 3,2 százalékos átlagos béremeléssel számolnak a vállalatok.

Tavaly az 5,7 százalékos infláció mellett átlag 3,3 százalékkal nőttek a bérek. Két éve tehát az inflációhoz képest folyamatosan csökkennek a bérek, írja közleményében a Hay Group.
Idén új trend, hogy minden munkavállalói csoport ugyanannyi béremelésben részesül majd. Korábban a béremelések során még voltak nyertesek és vesztesek. 2011-ben a csökkenő adók miatt a vezető beosztásúak jártak jól, 2012-ben a minimálbér és a kötelező béremelés javított az alacsony bérrel rendelkezők helyzetén.

Idén fukarabbak lett a cégek

Tavalyhoz képest jelentősen nőtt azon cégek aránya, amelyek idén nem terveznek béremelést. 2013-ban a vállalatok egyötöde nem számol a bérek emelkedésével. 2012-ben az év elején még csak a vállalatok 14 százaléka gondolkodott így. A legnagyobb emelésre idén elsősorban az autó- és gyógyszeriparban dolgozók számíthatnak, valamint a közüzemi szolgáltatók. A legrosszabbul a pénzügyi ágazatban dolgozók járhatnak, ahol a béremelés másfél százalékkal marad majd el az országos átlagtól.

Az idei év egyik fontos változása a szuperbruttó kivezetése lesz a bérrendszerből. A Hay Group felmérésében arra is rákérdezett, hogy a vállalatok vajon kompenzálják-e azokat, akiknek ennek köszönhetően kisebb lesz a nettó bérük. A felmérésben résztvevő vállalatok szinte 90 százaléka azt válaszolta, hogy nem terveznek ilyen kompenzációt.

A korábban rendkívül népszerű rugalmas juttatási rendszer kisebb figyelmet és súlyt kap az utóbbi években az egyre szigorúbb törvényi szabályozás miatt. Az éves keretösszeg idén alig fog emelkedni, a növekedés még az 1 százalékot sem éri majd el.

Ennek több oka lehet a Hay Group elemzői szerint. Egyrészt a juttatásokat érintő egyre nagyobb adó- és járulékteher miatt egyre kevésbé éri meg bér helyett juttatást adni, másrészt a juttatások új formái (pl. SZÉP-kártya) a vállalatok visszajelzései szerint sok helyen, főleg vidéken, nem használhatók fel rugalmasan.

Raffay Klára, a Hay Group szakértője szerint a magyar munkaerőpiac, néhány hiányszakma kivételével, nincs keresleti nyomásnak kitéve, így a vállalatoknak nem kell attól félniük, hogy a béremelkedés elmaradása vagy annak alacsony jellege miatt elveszítik munkavállalóikat.
Ezt erősíti meg az is, hogy bár már két év óta hasonló béremelési adatokat figyelhetünk meg, az önkéntes fluktuáció aránya 2012-ben csak 6 százalék körül volt. A munkanélküliség csökkenése és a gazdaság élénkülése változtathatna ezen a trenden.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!