4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövőre az ideinél alacsonyabb lesz a béren kívüli juttatások, köztük a pénztári szolgáltatások adókulcsa is. A teher a mostani 44 százalékkal szemben 40,71 százalék lesz. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerint nagyobb szerepet kaphatnak a pénztári megoldások.

Kedvezőbb adózási feltételekkel adhatnak béren kívüli juttatást jövőre a munkáltatók a dolgozóknak, hangzott el az ÖPOSZ sajtóbeszélgetésén. Mint Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ elnöke hangsúlyozta, az egy évvel korábbi romló feltételek után jövőre ismét csökkennek a terhek. A béren kívüli juttatásként is adható pénztári befizetéseknél az idei 43,66 százalékkal szemben jövőre 40,71 százalék lesz az adóteher. Ez már csak azért is fontos, mert az ÖPOSZ felmérése szerint a munkáltatók a cafetéria juttatások esetén komolyan figyelembe veszik az adókörnyezetet, 30 százalékos súllyal esik ugyanis latba.


A szervezet megbízásából készített felmérés szerint a vállatok harmada maximum 200 ezer forintos cafetéria kerettel dolgozik, ugyanakkor ebbe az összegbe a legkedvezőbb adózási feltételekkel adható elemek szoktak kerülni, így a pénztári szolgáltatásokat ilyen támogatásnál nagyon ritkán veszik igénybe. Ugyanakkor az esetek 46 százalékában adnak 200-450 ezer forint közötti összeget, ebben a sávban pedig igen kedvelt a pénztári szolgáltatások igénybe vétele. Noha a felmérésből nem derül ki, hogy a kkv-k vagy a multik adnak nagyobb összeget, ám ezt egy másik kérdésre adott válaszokból sejteni lehet.

A munkáltatók 61 százaléka szerint van jelentős megtartó szerepe a cafetériának. A megkérdezett multinacionális, és nagy szervezetek szerint ugyanakkor 74 százalékos arányban vélték úgy, hogy a pénztári juttatások segítenek a lojalitás erősítésében. Ezzel szemben a kkv-k esetében ez az arány jóval kisebb, 55 százalékos.

Az ÖPOSZ elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a fiatalok hiányoznak a nyugdíjpénztárakból, pedig 35 év alatt a munkáltatói hozzájárulás jelentősebb, míg az idősebbeket vizsgálva, azt láthatjuk, hogy egyre többet próbálnak félretenni. Az adatokat vizsgálva az látható, hogy hiába azonos a férfiak és nők aránya, a férfiak felhalmozása 24 százalékkal magasabb. Ez valószínűleg arra vezethető vissza, hogy a férfiak átlagos jövedelme magasabb.

Az ÖPOSZ felméréséből az is kiderült, hogy a munkáltatók többsége nyitott lenne egy új ösztönző bevezetésére. A szervezet javaslata arról szólna, hogy a munkáltatók és a munkavállalók együttműködésen át teszi lehetővé a pénztárakon keresztül a kedvezményes öngondoskodást. A vállalatok 60 százaléka szívesen bevezetne olyan konstrukciót, amikor az együttes befizetésre lehetne adójóváírást kapni. Dr. Kravalik Gábor szerint amennyiben az ÖPOSZ javaslata életbe lép, a pénztári tagsághoz adott munkáltatói támogatások még jobban felértékelődnek, és a mostaninál sokkal több munkavállaló kezdhetné az öngondoskodást a pénztári megoldásokon keresztül, amelyek az egyik legjobb alternatívát nyújtják ezen a piacon.

Az elmúlt 15 évben 1000 milliárd forintot fizettek ki a nyugdíjpénztárak, ez megközelíti azt az összeget - 1300 milliárd - amely most a pénztárakban van. 2012 után a kivétel számottevően visszaesett, ami Dr. Kravalik Gábor szerint azt jelentheti, hogy a növekvő életszínvonal miatt hosszú távú befektetésként tekintenek rá. Az adatok szerint a tagok többsége egyösszegű kifizetést kér, noha évről-éve növekszik a járadék kifizetést kérők száma.

A sajtóbeszélgetésen idézték a Századvég korábbi felmérését, amely szerint 2030 után a mostaninál sokkal nagyobb lesz az életszínvonal esés nyugdíjba vonuláskor. Amennyiben valaki fiatalon elkezd takarékoskodni, akkor ez áthidalható. Ehhez a visszavonuláskor 17-18 millió forintos felhalmozás szükséges. Amennyiben valaki napi 2-300 forintot tesz félre 25 éves korától, akkor is 5 millió forint feletti összeg halmozható fel. Ha valaki 45 évesen kezdi meg, és havi 10 ezer forintot tesz félre, akkor 3 millió alatt lesz a felhalmozott összeg. Igaz, ez az összeg is 13 százalékkal tudja idős korban a havi jövedelmet. Az eddigi legnagyobb kifizetés 2016-ban 62 millió forint volt, ami jócskán meghaladja az átlagos 2,5-3 milliós szintet. Ugyanakkor ennek az összegnek az egészét nem szokták kérni, sokan hagyják bent a felhalmozott összeget, az átlagos kifizetés összege 1,5 millió forint volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!