3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az igazságügyi miniszterhez intéztek írásbeli parlamenti kérdést a magáncsőd igényléséről. Dr. Trócsányi László válaszából az derült ki, hogy nem tolonganak az igénylők.

Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője érdeklődött írásban Dr. Trócsányi Lászlónál, hogy "mennyien igényelték 2016 júliusáig a magáncsőd intézményét?" A miniszter válasza szerint a törvény hatálybalépésétől 2015. november közepéig 145 eljárást kezdeményeztek, 2016. április 11-ig ez a szám 372-re emelkedett. A legfrissebb adatok szerint 445 a kezdeményezett magáncsőd eljárások száma.

Ezekben az eljárásokban a 445 adóson túl még részt vesz 251 adóstárs, 133 egyéb kötelezett (kezes, zálogkötelezett, azaz olyan személy, aki ellen végrehajtás, illetve kényszerértékesítés indulhatott vagy indult az adós jelzáloghitel tartozása miatti helytállási kötelezettsége okán). Az eljárásokban érintett még 154 olyan közeli hozzátartozó, aki az adóssal közös háztartásban, vagyonközösségben él, így az eljárásokban összesen 983 állampolgár érintett.

Noha a 445 ügy korántsem tekinthető jelentősnek, a miniszter a válaszában – az egyéb érintetteket is ide sorolva – igyekezett kozmetikázni. Az általa megfogalmazottak szerint csaknem 1000 fő részére nyújt segítséget a jogintézmény.

Mint válaszában a miniszter fogalmazott, a képviselő asszony azon kérdése, amelyben arról kér adatot, hogy mekkora összegű és milyen jellegű adósságokra vonatkozóan kezdeményeztek eljárásokat, nem válaszolható meg. Az adós által az eljárás kezdeményezésekor megadott adatok később változhatnak az adategyeztetések és a hitelezői igénybejelentések során.

Dr. Trócsányi László felhívta a figyelmet arra is, hogy az első ütemben (azaz 2016. szeptember végéig) olyan hiteladósok kezdeményezhetnek magáncsőd eljárást, akiknek a banki elszámoltatást és forintosítást követően is nagyobb összegű jelzáloghitel, illetve lakóingatlanra vonatkozó pénzügyi lízingtartozásuk van, vagy ilyen tartozások megfizetéséért korábban kezességet vállaltak, illetve a tartozások megfizetésének biztosítékául az ingatlanukat zálogjoggal terhelték.

A jogalkotó azért biztosít ezeknek a hiteladósoknál prioritást, mert magáncsőd eljárás nélkül nagy valószínűséggel a hitel- illetve lízingszerződés felmondásával és azt követően végrehajtással, illetve kényszerértékesítéssel kellene számolniuk. Magáncsőd eljárást kezdeményezhetnek az említett körben azok is, akik ellen már korábban megindultak a behajtásra irányuló eljárások. Ezen eljárások lefolytatását ugyanis a csődvédelem sikeres kezdeményezése megakasztja, ezt a törvény kimondja . A folyamatban lévő eljárások tapasztalatai alapján a kezdeményező adósoknak jellemzően többféle tartozása van, nemcsak jelzáloghitel tartozása.

A pozitív hangvételű válasz ellenére az utóbbi időszakban a törvényalkotók is több alkalommal adták annak jelét, hogy a jogszabályokon finomítani kellene annak érdekében, hogy többen vehessen részt a magáncsőd intézményében. Legutóbb a Magyar Követeléskezelők és Információ Szolgáltatók Szövetségének június elején tartott konferenciáján a tárca helyettes államtitkára, Dr Bodzási Balázs említette meg ezt a szándékot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!