2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Januárban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 39,4 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 8,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

A szállodák 2007-ben az előző évinél 0,7 százalékponttal alacsonyabb, átlagosan 58,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek Magyarországon, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel két százalékkal nőtt az előző évhez képest.

Tavaly januárban a szállodák átlagosan negyven százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, ami egy százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél.

Az idén januárban egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára - Gross ARR - 16 ezer forint volt, ami megfelel a téli hónapokban megszokott árszintnek. Ez a mutató a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas, 30 400 forint volt. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 10 700-17 300 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 9 600-10 200 forintos szobaárat érvényesítettek.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel - REVPAR - átlagosan napi bruttó 6 300 forint volt. A legmagasabb összeget, 15 100 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról, 2 900 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel - Gross room revenue - összességében 8,7 százalékkal nőtt, tíz százalék fölötti emelkedésről a Balaton partján működő szállodák, valamint a budapesti öt- illetve háromcsillagos szállodák számoltak be. A többi háromcsillagos egység szobaárbevétele 2-4 százalékkal csökkent.

Januárban a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma egy százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakában mértet. A fővárosi négy- és ötcsillagos szállodákat növekedés jellemezte. A vidéken működő szállodákban általában csökkent a vendégéjszakák száma, bár a balatoni négycsillagos szállodák 15 százalékos emelkedésről számoltak be.

A budapesti ötcsillagos szállodák szobakihasználtsága mintegy ötven százalékos volt. A nyugat-magyarországi és a Balaton melletti háromcsillagos szállodáktól eltekintve valamennyi egyéb kategóriában 37-44 százalék közötti szobakihasználtságot mért a KSH.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!