A szállodák 2007-ben az előző évinél 0,7 százalékponttal alacsonyabb, átlagosan 58,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek Magyarországon, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel két százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Tavaly januárban a szállodák átlagosan negyven százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, ami egy százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél.
Az idén januárban egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára - Gross ARR - 16 ezer forint volt, ami megfelel a téli hónapokban megszokott árszintnek. Ez a mutató a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas, 30 400 forint volt. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 10 700-17 300 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 9 600-10 200 forintos szobaárat érvényesítettek.
Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel - REVPAR - átlagosan napi bruttó 6 300 forint volt. A legmagasabb összeget, 15 100 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról, 2 900 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.
A bruttó szobaárbevétel - Gross room revenue - összességében 8,7 százalékkal nőtt, tíz százalék fölötti emelkedésről a Balaton partján működő szállodák, valamint a budapesti öt- illetve háromcsillagos szállodák számoltak be. A többi háromcsillagos egység szobaárbevétele 2-4 százalékkal csökkent.
Januárban a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma egy százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakában mértet. A fővárosi négy- és ötcsillagos szállodákat növekedés jellemezte. A vidéken működő szállodákban általában csökkent a vendégéjszakák száma, bár a balatoni négycsillagos szállodák 15 százalékos emelkedésről számoltak be.
A budapesti ötcsillagos szállodák szobakihasználtsága mintegy ötven százalékos volt. A nyugat-magyarországi és a Balaton melletti háromcsillagos szállodáktól eltekintve valamennyi egyéb kategóriában 37-44 százalék közötti szobakihasználtságot mért a KSH.