3p

A munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek is elégedettek a jövő évi minimálbérről és garantált bérminimumról (szakmunkás minimálbér) szóló megállapodással, amelyet a szociális partnerek a kormánnyal kötöttek - hangzott el a megállapodás ünnepélyes aláírásán, amelyet szerdán a Parlamentben rendeztek.

Az aláíráson részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-Coop Szövetség elnöke, Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke és Nagy Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) alelnöke.

A minimálbér jövőre az idei 93 000 forintról 98 000 forintra nő, ez csaknem 5,4 százalékos növekedés; a szakmunkás minimálbér 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedik, 5,6 százalékkal.

Dávid Ferenc az aláírás előtt kiemelte: az egyeztetés rendkívül konstruktív, szakmai volt, és nagy értéke, hogy mindhárom oldal tárgyalóasztalhoz ült, továbbá annak ellenére létrejött a megállapodás, hogy a kormány rendeletben is megállapíthatná a minimálbért és a garantált bérminimumot.

Gaskó István hangsúlyozta: a minimálbér és a garantált bérminimum kérdésében nagy "adósságuk" volt a vállalkozóknak a munkavállalók felé, hiszen 2007 óta nem nőtt a minimálbér reálértéke. A megállapodást biztató kezdetnek és eredményesnek nevezte.

Dávid Ferenc kifejtette: a megállapodás szerint 2013. január elsejétől egységesen, minden ágazatban nőnek a legkisebb bérek, vagyis nem lesz differenciálás. A főtitkár szerint a több hónapig zajló tárgyalások egyik legnehezebb pontja az volt, hogy a nehéz helyzetben lévő ágazatokban - ahol sok minimálbérest foglalkoztatnak - a munkáltatók hogyan tudják kigazdálkodni a béremelést a már meglévő munkahelyek megtartása mellett. A kormány ezért 11 ágazatban 2013 első félévében átvállalja a minimálbér-emelés költségeit, és az emelésre eső járulékköltségeket is - ismertette a megállapodás egyik elemét Dávid Ferenc.

Kiemelte, hogy Magyarországon 650 ezer munkavállalót foglalkoztatnak minimálbéren vagy garantált bérminimumon.

A munkaadók bíznak abban, hogy 2013 második félévére lesz olyan helyzetben a magyar gazdaság, hogy a cégek ki tudják gazdálkodni a béremelést. Továbbra is meggyőződésük, hogy az ország helyzete közgazdaságilag nem indokol béremelést, ugyanakkor van bennük szolidaritás és szociális érzék, és úgy vélték, nem lehet több százezer ezer ember "kezét elengedni" - mondta a VOSZ főtitkára.

Dávid Ferenc szerint a vitasorozat bebizonyította, hogy van értelme a párbeszédnek, és előrevitte a tárgyalásokat, hogy a kormány biztosította a megfelelő számításokat.

Gaskó István az aláírás előtt emlékeztetett arra, hogy a Liga már tavaly ősz óta szorgalmazta a versenyszféra és a kormány egyeztető fórumának létrehozását.

A Liga számára fontos volt, hogy a munkavállalók is érezhessék, hogy megszűnt a reálpozíció-romlás; ez annak ellenére sikerült, hogy a munkaadói álláspont a tárgyalások elején nagyon keménynek látszott - tette hozza  a Liga Szakszervezetek elnöke.

Közölte: nem tettek le arról, hogy a bérekre is ajánlás szülessen, mivel még a minimálbér felett keresők között is sok olyan ember van, akinek nettó keresete nem elég a létminimumon való megélhetéshez.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!