3p

Újabb elképesztő adat látott napvilágot az Eurostat jóvoltából.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter elmúlt időszakban tett nyilatkozataiból már kiderült, hogy a kormány jövőre szeretné 18-ról 5 százalékra csökkenteni az internet áfáját. Erre pedig a legfrissebb statisztika tükrében szükség is van.

szerk.: még ha csökken is a szolgáltatások áfája, az internetezéshez szükséges eszközök továbbra is jelentős és olykor megfizetethetetlen költséget jelenthetnek a háztartásoknak.

Az Eurostat most frissített adatai szerint tavaly a háztartások 79 százaléka rendelkezett internet-hozzáféréssel, ami 3 százalékpontos növekedést jelent előző évhez képest. Az ország fejlődése ezen a téren igen látványos, hiszen 2010-ben mégcsak a háztartások 58 százaléka rendelkezett internet-hozzáféréssel. Ez a tagállamok rangsorában elfoglalt helyünkön is melgátszik, hiszen míg 2010-ben 6 országot tudtunk magunk mögé utasítani, mára ez 9 tagállamra növekedett.

Az élen egyébként Luxemburg és Hollandia áll, ahol a háztartások 97 százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel, a rangsor legvégén pedig Bulgáriát és Görögországot találjuk 64, illetve 69 százalékkal.

A fentiekből kiindulva tehát a háztartások 29 százaléka nem rendelkezik internet-hozzáféréssel. A 2011-es népszámlálási adatokból kiindulva Magyarországon 4 105 708 háztartás van, közülök kicsivel több mint 862 ezernek nincs internete.

Ami viszont ennél is megdöbbentőbb, hogy az Eurostat adatai szerint

az internet nélküli 862 ezer háztartás 48 százaléka a magas költségekkel indokolta az internet hiányát. Közel 414 ezer háztartás számára tehát jelenleg megfizethetetlen a világháló annak ellenére, hogy mára egyre nagyobb szerepet tölt be a mindennapokban.

2015-höz képest a helyzet némi javulást mutat, hiszen akkor még az érintett háztartások 50 százaléka tartotta megfizethetetlennek ezt a lehetőséget. Igaz, 2010-ben még csak 40 százalék volt ez az arány, vagyis rövid távon bár javulás mutatkozik, hosszabb távra visszatekintve napjainkban rosszabb a helyzet ebből a szempontból Magyarországon.

A rangsort tekintve egyedül Horvátországban rosszabb a helyzet, ott az érintett háztartások 51 százaléka indokolta a magas árakkal az internet hiányát. A magyarral együtt ez a két érték kiemelkedik a rangsorból, hiszen előttünk a harmadik legnagyobb arány már "csak" 38 százalék, ami Portugáliában jellemző. A rangsor előkelőbb végén itt is Luxemburg szerepel, mögötte Írország, ahol az érintetteknek mindössze 6 és 8 százaléka nevezte meg a magas árat az internet hiányának indokaként.  

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!