A CV-k 70 százaléka tartalmaz csúsztatásokat vagy szándékos hazugságokat, ám az állásinterjúkon sem sokkal jobb a helyzet, a cégek 60 százalékát próbálják a jelentkezők félrevezetni, állítja a Peninsula nevű tanácsadó cég felmérése. A szakértők szerint a munkakeresők körében ez ma már mindennaposnak számít, ráadásul döntő többségük meg van róla győződve, hogy a füllentésre nem derül fény, miközben azt a karrierjüket segítő lépésnek gondolják.
A szakemberek a csúsztatások leggyakoribb eseteit is összeszedték, ezek közül a korábbi botlásokat szeretik kihagyni, félve, hogy a referencia után érdeklődve a leendő munkaadót a hallottak elriasztják.
Az sem ritka, hogy a korábbi eredményeiket felnagyítják a jelentkezők vagy a tevékenységi körüket úgy bővítik, hogy az a megpályázott állással összhangba legyen. Örökzöld hazugság a vizsgák eredményeit illetően jobbat mondani, de a végzettséget illetően sem rendkívüli valótlanságot állítani.
A szakemberek a munkaadók számára azt javasolják, hogy a jelöltek után való nyomozás helyett a felvételi eljárás során tesztekkel mérjék felkészültségüket. Ezzel nem csak az esetleges hazugságok szűrhetők ki, de a kreatív módon összeállított feladatok esetén a munkavállalók rátermettsége is lemérhető.