A Központi Statisztikai Hivatal pénteki adatközlése szerint 2014 júliusában a legalább 5 főt foglalkoztató cégeknél 2,84 millióan álltak alkalmazásban, ami 4,2 százalékkal, vagyis 116 ezer fővel haladja meg az egy évvel korábbi állapotot. Júniushoz képest a növekedés mértéke 31 ezer fő volt.
Ez a havi szintű növekedés azonban ismét sokkal inkább a közfoglalkoztatásnak köszönhető, mint a versenyszférának. A júniusi 153,6 ezer fő után ugyanis 179,2 ezerre ugrott a másodlagos munkaerőpiacon dolgozók létszám.
Ha ezzel korrigáljuk adatsort, rögtön látható, hogy havi szinten mindössze 6000 fővel álltak többen alkalmazásban hazánkban, mindössze 2,66 millióan a KSH közlése szerint. Így az éves bázisú, 4,2 százalékos növekedés is a közmunka nélkül 3,2 százalékra szelídül.
Mindazon által a versenyszférában sem voltak nagy problémák júliusban, hiszen az 1,884 millió alkalmazott 54,5 ezerrel több mint egy évvel korábban, júniushoz képest pedig 7000-es volt a bővülés mértéke. Ez azt is jelenti egyben egyébként, hogy 2009 januárja óta nem dolgoztak ennyien a versenyszférában. Vagyis a válság előtti szinteket kezdi megközelíteni a magánszektor alkalmazotti létszáma.
Továbbra is többet ér a pénzünk
Ami a béreket illeti, a közfoglalkoztatás korábbinál magasabb volumene a bérstatisztikában is megmutatkozik, hiszen a bruttó és ebből következően a nettó keresetek is néhány ezer forinttal alacsonyabbak lettek a júniusihoz mérten.
Nemzetgazdasági átlagban a 222,6 ezer forintos rendszeres, prémiumok nélküli bruttó bér 155 ezer forintos nettót eredményezett, ám ez a szint még mindig 3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Mivel a júliusi infláció 0,1 százalékos volt, továbbra is reálbér-növekedés mutatkozik. Országos átlagban 2,9 százalékkal érnek többet a hazavitt összegek, mint egy évvel ezelőtt, a versenyszférában dolgozóké 3,1, a közszférásoké pedig 3,8 százalékkal.
mfor.hu