Az Eurostat ismét frissítette a minimálbérekre vonatkozó statisztikáját, mely szerint egy félév alatt a hazai legkisebb kötelezően adandó bér 4 százalékkal, vagyis 13 euróval 328,16-ra csökkent. Ezért az előnytelen változásért egyértelműen a forint euróval szembeni árfolyammozgása okolható - a hazai fizetőeszköz leértékelődése a magyar fizetéseket is erodálja uniós viszonylatban. Ez statisztikai szempontból nem túl kedvező, ám a nálunk beruházást tervező, illetve nálunk működő külföldi termelőcégek számára előnyös lehet.
Ha visszaszámolunk, akkor egyébként rögtön kiderül az is, hogy az Eurostat míg az első félévben a 341,7 eurós magyar minimálbért még 297 forintos euróárfolyamon számolta, a friss adatot 309,3-as kurzussal kalkulálták ki. Eközben, természetesen, a forintban meghatározott minimálbér összege változatlanul 101 500 forint volt.
Csak a régiónkat nézve a magyar minimálbér a középmezőnyben szerepel, hiszen a lengyelek nálunk többet fizetnek minimálisan a dolgozóknak, ugyanígy a szlovákok is. A csehek és a románok esetében viszont alacsonyabb a minimálbér.
Nálunk kevesebbet még Bulgáriában és Romániában keresnek a minimálbéres dolgozók. A legmagasabb minimálbér továbbra is Luxemburgban, Belgiumban és Hollandiában van, utóbbi két esetben 1500 euró körüli összegeket, míg a luxemburgi dolgozóknak 1921 eurót fizetnek. Vagyis itt 5,8-szor kapnak többet a magyar legkisebb kötelező bérnél.
Ugyan 28 tagállamot foglal magába az unió, nem minden országban van kötelezően, törvényileg előírt, országos szinten egységes minimálbér. Ezért nincs adat például Ausztria vagy Németország vonatkozásában, utóbbi esetben viszont 2015-től bevezetésre kerül a minimálbér a tavaly év végi koalíciós tárgyalások eredményeként.
Mennyit ér valójában a magyar minimálbér?
A hazai minimálbér nagyságát a feldolgozott adatok jól szemléltetik ugyan, ám igazán pontos képet akkor kaphatunk, ha vásárlóerő-paritáson számolt értékekkel dolgozunk. Lehet ugyanis, hogy egy magasabb árszínvonalú országban hiába magas ez az összeg, abból nem lehet sokkal kényelmesebben megélni, mint egy alacsony minimálbért biztosító, de jóval alacsonyabb árszínvonalú országban.
Vásárlóerő-paritáson számolva a magyar minimálbér 572,79 euró volt volt, vagyis a fentebb említett euróárfolyamot nézve majdnem 177 ezer forint. Ez a rangsorunkban a 8. legalacsonyabb, ami hazánkra nézve előnyösebb, hiszen a cikkünk első részében feltüntetett 328 euró a 6. legkisebb volt uniós viszonlyatban.
Ebben a listában egyébként nincs változás sem az élvonalban, sem pedig a sereghajtók körében: a luxemburgi minimálbért a belga és a holland követi, a legkevesebbet pedig a román és a bolgár kötelező fizetés éri.
A régiónkat vizsgálva ugyanakkor jól látható, hogy az elmúlt néhány évben az egyszeri kiugró mértékű emelést leszámítva nagyon lassú ütemben tud "felértékelődni" a magyar minimábér - lényegében a szlovák és a cseh növekedési mértéket képes követni. Lengyelországban viszont látványosan és jóval nagyobb ütemben nő vásárlóerő-paritáson számolva a minimálbér. Vagyis leginkább a lengyel minimálbéresek életszínvonala tudott javulni az elmúlt időszakban. Az ugyanakkor mindenképpen kiemelendő, hogy a 2012 év elején végrehajtott jelentős mértékű magyar minimálbér-emelésnek köszönhetően le tudtuk hagyni a cseheket és a szlovákokat, és kicsit megállítani a leszakadásunkat a régió "éllovasához", Lengyelországhoz képest.
mfor.hu