A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön reggel tette közzé az öt főnál nagyobb vállalkozásokra vonatkozó friss statisztikáját, melyből kiderül, hogy 2012 decemberében 1,792 millió alkalmazott volt a versenyszférában, ami az előző hónaphoz képest 23,8 ezer fős csökkenést jelent. Az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítva pedig 38,5 ezer fővel szűkült a nemzetgazdaság eme ága, a trend bár váltakozó ütemmel, de már 2011 decembere óta tart. Ennél kevesebben legutóbb 2010 márciusában, vagyis még a második Orbán-kormány hatalomra kerülése előtt dolgoztak hazánk magánszektorában.
Ez a folyamat nagy meglepetést már nem okozott, hiszen a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat új, a piac által létrehozott munkahelyekre vonatkozó statisztikája szerint is a magánszféra egyre kisebb munkaerőkeresletet támaszt. Olyannyira, hogy decemberre egyébként historikus mélypontra is került ez a szám, ami januárra csak tovább süllyedt, így nagyon rövid távon nincs ok optimizmusra.
Ugyanakkor a közszféra foglalkoztatottságát a közmunkások húzták fel még decemberben is, hiszen számuk 87,3 ezer fő volt az egy évvel korábbi 50,6 ezer után. Éves átlagban egyébként 90,8 ezren dolgoztak a közfoglalkoztatási programokban havonta. A közmunkások nélkül a költségvetési szerveknél dolgozók létszáma egy év alatt 2,5 százalékkal 658,7 ezer főre mérséklődött.
Mindezek eredményeként a teljes nemzetgazdaságban 2,643 millióan álltak alkalmazásban 2012 decemberében, ami az előző havihoz képest 40 ezer fővel kevesebb, az egy évvel korábbi állapotnál pedig 38 ezer fővel alacsonyabb a most közölt létszám. Az, hogy év végén kevesebben állnak alkalmazásban, mint az év többi részében, megszokott folyamatnak tekinthető, hiszen ilyenkor már nemcsak a mezőgazdasági és építőipari szezonális munkák szűnnek meg, de a közmunkaprogramok is kisebb volumenben kínálnak munkalehetőségeket a másodlagos munkaerőpiacon.
Zuhanó reálbérek
Ami a béreket illeti, a bruttó bér nemzetgazdasági szinten jelentősen emelkedett, ám ez csak az év végi prémiumok kifizetésének köszönhető, hiszen átlagosan közel 30 ezer forintot kaphattak a dolgozók. A nettó bérként bár 3,1 százalékkal vittek haza többet a dolgozók (157 ezer forintot), a családi kedvezmény figyelembe vétele nélkül 2 százalékos volt ez a növekmény. A versenyszférában egyébként a nettó keresetek 4,3 (167,7 ezer forint), a közfoglalkoztatottak nélküli közszférában (143,3 ezer forint) 2,1 százalékkal haladták meg az előző évit.
A gond az viszont, hogy a fenti változások jelentősen elmaradnak a tavalyi éves infláció 5,7 százalékos mértékétől, így nemzetgazdasági szinten a családi kedvezmény nélkül majdnem 4 százalékkal ért kevesebbet a hazavitt összeg, mint 2011 decemberében. A versenyszféra átlagában közel 1,5, a közszférában pedig szintén 4 százalékkal volt alacsonyabb a bérek reálértéke.
A prémiumok nélküli bruttó kereset egyébként nemzetgazdasági szinten 213,5 ezer forint volt, ami 5,5 százalékkal nagyobb az előző évinél, a versenyszféra átlagos bruttója 7,3 százalékkal 221,7 ezer forintra emelkedett, míg a közmunkások nélkül vett közszférában 210 ezer forintért dolgoztak átlagosan az alkalmazottak. Ez 5,8 százalékkal magasabb a 2011 decemberi bérnél.
Székely Sarolta
mfor.hu