3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adatok alapján úgy tűnik, a nemzetgazdasági miniszter finoman szólva is enyhe túlzásba esett.

Varga Mihály a Nemzeti Adókonzultáció felvezető előadásában kijelentette, a kormány még nem dőlhet hátra, majd 5 területet nevezett meg, ahol van még mit tenni. Ezek közül az egyik a munkabérek területe, ahol Varga szerint a régiós átlagot már elértük, a cél viszont az uniós átlag.

Valójában azonban még a régiós átlagot sem sikerült elérnie a magyar béreknek, az uniós szint pedig még messzebb van.

Ezekre az autókra járhat állami támogatás

Az Eurostat 2015-re vonatkozó adatai szerint a magyar éves nettó átlagbér 6702 euró volt, aminél csupán a bolgár, a litván és a román fizetések lehetnek alacsonyabbak (ezen országok esetében a friss adatok még nem állnak rendelkezésre, így a 2014-esből indultunk ki). Igaz, a helyzésünk még egyáltalán nem zárja ki azt, hogy a régiós átlagnak megfelelő szinten legyen a magyar átlagbér.

1) Régió = visegrádi országok

Ha a régiónknak a visegrádi országokat nevezzük, akkor a Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában 8652 euró volt tavaly az átlagbér, aminek

eléréséhez 29,7 százalékos hazai emelkedés kellene.

2) Régió = Környező országok-Ausztria

Ha tágabban kezeljük a régiónk fogalmát és még 3 országgal bővítjük a listát, akkor az első esetnél kicsit szebb kép rajzolódik ki, viszont nem nevezhető helytállónak még ekkor sem Varga kijelentése.

A visegrádi országok plusz Románia, Szlovénia, Bulgária és Horvátország átlagos nettó bére tavaly 7895 euró volt, így

a magyar fizetésnek 17,8 százalékkal kellene emelkednie ahhoz elérje ezt a szintet.

3) Régió = Környező országok Ausztriával együtt

Abban az esetben ha a magyar fizetéseknél jóval nagyobb bérszínvonallal jellemezhető Ausztriát is behozzuk a képbe, tetemesnek tűnik a magyar elmaradás. A régiós átlag így 10 447 euróra nő köszönhetően az osztrák 28 306 eurós átlagnak.

A magyar fizetéseknek így 55,8 százalékkal kellene emelkedniük. 

Uniós átlag?

A jelenlegi 6702 eurós átlagfizetésből kiindulva szinte beláthatatlannak tűnik az az idő, mire megközelíthetjük az uniós átlagot, mely a 2014-es adat szerint 23 141 euró volt. Vagyis szinte meg kellene négyszerezni a magyar béreket ahhoz, hogy ennek a közelébe érhessünk. A legmagasabb átlagfizetés egyébként Svájchoz, Norvégiához és Luxemburghoz kapcsolódik sorrendben 69,8, 44,1 és 38,5 ezer euróval.

Azonban nemcsak az uniós átlag tűnik nehéz feladatnak, de még a régióhoz történő felzárkózás sem megy gördülékenyen. Magyarországon ugyanis az egyik legkisebb mértékben növekedtek a nettó keresetek 2010-hez képest.

Miközben 5 év alatt a magyar bér mindössze 7,1 százalékkal növekedett, addig a szlovák 11,8-cal, a bolgár 29,6-tal, a csúcson pedig a lengyel fizetések vannak, melyek 2010-hez képest 31,3 (!!!) százalékkal emelkedtek. A felzárkózáshoz pedig az kellene, hogy a többi országhoz képest gyorsabb ütemben nőjenek a nettó fizetések.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!