Varga Mihály a Nemzeti Adókonzultáció felvezető előadásában kijelentette, a kormány még nem dőlhet hátra, majd 5 területet nevezett meg, ahol van még mit tenni. Ezek közül az egyik a munkabérek területe, ahol Varga szerint a régiós átlagot már elértük, a cél viszont az uniós átlag.
Valójában azonban még a régiós átlagot sem sikerült elérnie a magyar béreknek, az uniós szint pedig még messzebb van.
Ezekre az autókra járhat állami támogatás
Az Eurostat 2015-re vonatkozó adatai szerint a magyar éves nettó átlagbér 6702 euró volt, aminél csupán a bolgár, a litván és a román fizetések lehetnek alacsonyabbak (ezen országok esetében a friss adatok még nem állnak rendelkezésre, így a 2014-esből indultunk ki). Igaz, a helyzésünk még egyáltalán nem zárja ki azt, hogy a régiós átlagnak megfelelő szinten legyen a magyar átlagbér.
1) Régió = visegrádi országok
Ha a régiónknak a visegrádi országokat nevezzük, akkor a Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában 8652 euró volt tavaly az átlagbér, aminek
eléréséhez 29,7 százalékos hazai emelkedés kellene.
2) Régió = Környező országok-Ausztria
Ha tágabban kezeljük a régiónk fogalmát és még 3 országgal bővítjük a listát, akkor az első esetnél kicsit szebb kép rajzolódik ki, viszont nem nevezhető helytállónak még ekkor sem Varga kijelentése.
A visegrádi országok plusz Románia, Szlovénia, Bulgária és Horvátország átlagos nettó bére tavaly 7895 euró volt, így
a magyar fizetésnek 17,8 százalékkal kellene emelkednie ahhoz elérje ezt a szintet.
3) Régió = Környező országok Ausztriával együtt
Abban az esetben ha a magyar fizetéseknél jóval nagyobb bérszínvonallal jellemezhető Ausztriát is behozzuk a képbe, tetemesnek tűnik a magyar elmaradás. A régiós átlag így 10 447 euróra nő köszönhetően az osztrák 28 306 eurós átlagnak.
A magyar fizetéseknek így 55,8 százalékkal kellene emelkedniük.
Uniós átlag?
A jelenlegi 6702 eurós átlagfizetésből kiindulva szinte beláthatatlannak tűnik az az idő, mire megközelíthetjük az uniós átlagot, mely a 2014-es adat szerint 23 141 euró volt. Vagyis szinte meg kellene négyszerezni a magyar béreket ahhoz, hogy ennek a közelébe érhessünk. A legmagasabb átlagfizetés egyébként Svájchoz, Norvégiához és Luxemburghoz kapcsolódik sorrendben 69,8, 44,1 és 38,5 ezer euróval.
Azonban nemcsak az uniós átlag tűnik nehéz feladatnak, de még a régióhoz történő felzárkózás sem megy gördülékenyen. Magyarországon ugyanis az egyik legkisebb mértékben növekedtek a nettó keresetek 2010-hez képest.
Miközben 5 év alatt a magyar bér mindössze 7,1 százalékkal növekedett, addig a szlovák 11,8-cal, a bolgár 29,6-tal, a csúcson pedig a lengyel fizetések vannak, melyek 2010-hez képest 31,3 (!!!) százalékkal emelkedtek. A felzárkózáshoz pedig az kellene, hogy a többi országhoz képest gyorsabb ütemben nőjenek a nettó fizetések.
Székely Sarolta
mfor.hu