4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előzetes bejelentéssel ellentétben a közműadó hatálya alá a távhővezetékek is bekerültek a módosító javaslat értelmében.

Csütörtökön nyújtotta be a Költségvetési Bizottság az adótörvényekhez azokat a módosító javaslatokat, melyek az októberben benyújtott Matolcsy-csomag lépéseit vezetnék át a törvényeken. A javaslatokból az újonnan bevezetésre kerülő közműadó részletei is kiderültek.

A távhő cégeket is megsarcolják

Matolcsy októberi bejelentését követő napon megjelent EDP-jelentés szerint a távhő vezetékek nyomvonala nem lenne érintett a közműadóban, a bizottság által benyújtott javaslat azonban már a hővezetékeket is a közművezeték fogalmába sorolja. Vagyis ha az adott önkormányzat a közműadó kivetése mellett dönt, az olykor önkormányzati résztulajdonban lévő távhőcégeket is megsarcolnák. Tehát részben önmagukat adóztatnák meg. Erre tökéletes példaként szolgálhat a Pécsi Távfűtő Kft., melynek 51 százalékban a városi önkormányzat a tulajdona. Hogy a gyakorlatban ez hogyan fog működni ilyen esetben, azt egyelőre nem tudjuk.

Az mfor.hu felkeresett két távhőcéget a módosítás tartalmával kapcsolatban. A Főtáv Zrt. kapcsolati és üzletfejlesztési igazgatója Balog Róbert kérdésünkre elmondta: "Nagy meglepetést nem okozott, hogy a módosító javaslatban már a hővezetékeket is említik a közműadóval kapcsolatban, tehát számítottunk arra, hogy előbb-utóbb akár egy későbbi módosítás révén a távhővezetékeket is említik. A meglepetés lényegében az volt, amikor a bejelentéskor a hővezetékek kimaradtak a felsorolásból".

Végzetünk egy gyors kalkulációt is, hiszen ahogy azt Balog Róbert is elmondta, a társaság honlapján elérhető a távhővezeték nyomvonalának hossza, és az adó mértéke is ismert. A Zrt. összesen 473,3 kilométer hosszú nyomvonallal rendelkezik (171 km az észak-budapesti régióban, 131 km a kelet-budapesti régióban és 171 km a dél-budapesti régióban). Az önkormányzat maximum 100 forintos adót szabhat ki, ami azt eredményezi, hogy a cégnek legfeljebb 47,3 millió forintos kötelezettsége keletkezhet a közműadó kapcsán. Ez a tavalyi 1,8 milliárdos adózás előtti eredményt tekintve nem okoz jelentősebb érvágást.

Megkerestük még a Debreceni Hőszolgáltatót is, ahol csak annyit feleltek a kérdésünkre, hogy a módosító javaslatokkal egyelőre nem foglalkoznak, majd csak az elfogadott törvényre kívánnak reagálni, és akkor foglalkoznak a kérdéssel. Addig ahhoz tartják magukat, ami az első bejelentéskor került nyilvánosságra, vagyis a távhőcégeket nem érinti a közműadó.

Egy 2005-ös adat szerint a társaság 75,7 kilométer hosszú nyomvonallal rendelkezett, ami 7,5 millió forintos adófizetési kötelezettséget jelenhet számukra. 2011-ben a társaság 574 millió forintos adózás előtti eredményt realizált, így vélhetően lehetetlen helyzetben őket sem hozná az új adónem jövő évtől.

Áthárítják, nem hárítják?

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban úgy nyilatkozott, hogy a cégek biztosan nem tudják áthárítani a terhet, hiszen a rezsistop, a hatósági árszabályozás ebben megakadályozza őket. Ennek ellentmond viszont a Policy Agenda legfrissebb kutatásának eredménye, mely szerint Budapesten átlagosan 4,4 százalékkal emelkedtek a rezsiköltségek. Ebből kb. 1 százalékot tett ki csupán az áfa emelkedése, míg a többi a cégeknél maradó szolgáltatási díj növelését eredményezte. Az árak növekedése tekintetében leginkább az önkormányzati tulajdonú cégek felé húzott a kormány, illetve a fővárosi közgyűlés „keze”. Ugyanis, míg a távfűtés, csatornázás, víz-, és a gázszolgáltatás esetében nőtt az áfa nélküli szolgáltatási díj is, addig a nem fővárosi tulajdonú áramszolgáltatás esetében nettó értékben csökkent az ár.

Vidéken sem sokkal másabb a helyzet. A Policy Agenda által végzett számítás szerint Debrecenben a fontosabb szolgáltatások között (gáz, villany, távhő, víz- és csatorna) 3,6 százalék volt az átlagos növekmény. "Érdekes módon itt is az önkormányzat járt jól, mivel a saját cégeik esetében jobban emelkedtek az árak, mint a villamosenergia esetében a kormány által engedélyezett volt. Ezen a területen ugyanis mindössze 0,4 százalékkal nőtt a villanyszámla nagysága azonos fogyasztás esetén, míg távhő, víz, és csatorna esetén 4 százalék feletti növekedés volt" - írják.

Az általuk végzett számítások alapján mindenhol kijelenthető, hogy a rezsiköltségek növekedése biztosan érzékelhető volt. És ezt nem lehet csak az áfa legfelső kulcsának növekedésével magyarázni.

Ebből kifolyólag pedig könnyen lehet, hogy a plusz terhet is valamilyen formában, vagy jogcímen a távhőcégek és a többi érintett vállalat is érvényesíti az áraiban.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!