4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár az alacsony infláció a reálbérek növekedését eredményezte az első negyedévben, ebből a nógrádiak és a hajdú-bihar megyeiek semmit sem éreznek. Sőt, bérük még így is kevesebbet ér, mint egy évvel ezelőtt.

Azt már tudjuk a Központi Statisztikai Hivatal havi közlései alapján, hogy a rezsicsökkentések révén zuhanó infláció eredménye reálszintű bérnövekedés lett. Mivel legutóbb a rekordmagasságban lévő árindex idején készítettünk területi statisztikát (lásd: Kíméletlenül szakad szét az ország a bérek mentén című cikkünket), és már rendelkezésre állnak első negyedéves friss adatok, vetettünk egy pillantást arra, hogyan állnak az egyes megyék a reálbérek terén.

Az észak-nyugati országrész viszi a prímet

Abban semmi változás nem történt, hogy Budapesten a legmagasabb az átlagos nettó kereset, 185,3 ezer forint. Így volt ez egy évvel ezelőtt és most is, a különbség kicsivel több mint 7000 forint, vagyis 4,1 százalékos növekedés következett be nominálisan. Az első negyedévben átlagosan a második legmagasabb összeget, közel 144 ezer forintot a Győr-Moson-Sopron megyei dolgozók vihették haza, a dobogó harmadik fokára pedig Komárom-Esztergom megye fért fel 143,5 ezer forintos nettóval.

Ezzel szemben Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megye neve mellett szerepel a három legalacsonyabb nettó bér - egyik esetben sem éri el a 113 ezer forintot az az összeg, amiből átlagosan gazdálkodhatnak a dolgozók. Mindez egyébként azzal is összefüggésben lehet, hogy ezeken a területeken rendkívül rossz a munkaerőpiaci helyzet, és sokkal inkább jelent támaszt a másodlagos piac, vagyis a közmunka, mint az országunk nyugati felében. Az egy évvel korábbi állapotokhoz képest egyébként ezekben az esetekben is nominálisan mutatkozott némi növekedés, a minimálbér kötelező emelésével is indokolva.

Folytatódik a szakadás

Tavaly ősszel a rekordinfláció idején nem volt nagy meglepetés, hogy több megye esetében a reálbér csökkenéséről kellett beszámolnunk. A mostani cikkünk egyik főszereplője ez alól kivétel, Hajdú-Bihar megyében ugyanis közel 1 százalékkal ért többet a fizetés a tavalyi év szeptemberével bezáródó időszakban, mint 2011 azonos intervallumában.

A mostani kalkulációnk alapján az infláció idei nagy zuhanásának eredményeként szinte mindenhol a reálbér növekedésével találkoztunk az első negyedévben, egyedül Hajdú-Bihar és Nógrád megyében árulkodnak némi csökkenésről a számok. A hajdúsági területen dolgozók bére az idei első három hónapban 0,3 százalékkal ért kevesebbet, mint 2012 azonos időszakában, míg Nógrád megyében sokkal rosszabb a helyzet. Itt ugyanis 1,2 százalékos reálcsökkenés következett be. Az első három havi infláció átlaga, a 2,9 százalék ugyanis jócskán meghaladta a statisztika alapján bekövetkezett 1,7 százalékos nettó bérnövekedést.

Ezzel szemben Heves, valamint Veszprém és Somogy megyében "nyerték a legtöbbet" az alacsony infláción, hiszen a reálbér 3,6 százalékkal növekedett az előbbi és 3,1-3,1 százalékkal az utóbbi megyékben. Az országos átlag egyébként mindössze 1,3 százalék volt.

Tavaly ősszel arra a következtetésre jutottunk, hogy kíméletlenül szakad az ország a bérek mentén, most viszont ezt már erős túlzással lehet csak kijelenteni. A rezsicsökkentések miatt zuhanó inflációnál ugyanis majdnem mindenhol jobban nőtt a nettó bér, ezzel tehát valamennyire csökkentek a különbségek, ha a reálváltozásokat nézzük. Önmagában a nettó kereseteket nézve viszont jottányit sem javult a helyzet: a munkaerőpiaci szempontból legnehezebb helyzetben lévő régiók egyre növelik a leszakadásukat, hiszen míg tavaly 73 ezer forintos eltérés volt a rangsorunk eleje és vége között, ez egy negyedév alatt 75 ezer forintra növekedett.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!