Erdélyi a Téli invázióról: kifejezetten bunkó ötlet.
A kutatásban résztvevők mégis úgy látják, hogy imázsunk igenis jónak mondható a németek körében. Ugyanakkor azt is elismerik, hogy Magyarország a közeljövőben biztosan nem tudja megcélozni a magasabb státuszú turistákat, aminek oka például az infrastruktúra hiányosságaiban keresendő.
További gondot jelenthet, hogy hazánk nem tartozik abba a körbe, ami egy német turistának először az eszébe jut utazástervezésekor, mások számára pedig országunk már nem jelent újdonságot.
Kelecsényi Ágnes szerint egyáltalán nem baj, ha sokan tradicionális értékeink által azonosítanak bennünket, mivel joggal lehetünk büszkék rájuk. "Ezeket azonban új köntösben kell tálalnunk. Ezt meg is tesszük, például a 2004-ben indult Talent for entertaining kampánnyal. Ebben Kalla Kálmán, a Gundel főszakácsa adja arcát a gasztronómiához, míg Kelemen Barnabás hegedűművész a magyar kultúrát népszerűsíti."
Téli invázió: jó ötlet vagy bunkóság?
Az elmúlt időszakban szintén vitát robbantott ki több turizmusban érdekelt szervezet Budapest "Téli invázió" elnevezésű kampánya is, amely az utószezon fellendítését tűzte zászlajára. A kifogásolt reklámplakáton ugyanis a következő olvasható: "Mindenki tovább marad Budapesten a tervezettnél. A rómaiak 400, az ottománok 150, a szovjetek 45 évvel, ön pedig egy ingyen éjszakával." Az akció lényege, hogy 3 éjszaka áráért négyet lehet eltölteni egyes fővárosi szállodákban. A szöveg ellen azonban politikai pártok is felemelték a hangjukat mondván, ne az ország megszállását használják fel népszerűsítési célokra.
A Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyettese mindezt másképp látja. "Itt nem az országról, hanem immáron 50 budapesti szállodáról van szó, amelyek közös akciót szerveztek a téli holtszezon fellendítésére. Ez egy promóció, itt igenis megáll a mosópor hasonlat." Az akció lényege, hogy a turista tovább maradjon, részt vegyen kulturális eseményeken, azaz minél többet költsön.
Bár megérti, hogy egyeseket felháborít a plakát szövege, ám most éppen a figyelemfelkeltés volt a cél, s a kampány ráadásul kifejezetten a külföldi célközönségnek szól. "Londonban, Párizsban vagy Rómában csak akkor kapják fel a fejüket a hirdetésre, ha az valóban figyelemfelkeltő. A vitatott plakátot egyébként egy, részben külföldi marketing- és idegenforgalmi szakemberekből álló team választotta ki."
Kiss Gergely
Menedzsment Fórum