A versenyszférában jellemzően ilyenkor ősszel kezdődnek a jövő évi bérekre és jövedelmekre vonatkozó kollektív tárgyalások. A cégek többsége nem tervezi a járulékemelés és az infláció miatt kialakuló reálkereset-csökkenés kompenzálását - derül ki a Hay Group tanácsadó cég nyári adatgyűjtésen alapuló jövedelemszint-felméréséből.
A nettó keresetek jövőre ugyanis összesen mintegy 4,5 százalékkal csökkennek a 3,5 százalékos egyéni járulék emelése és a minimálbér adómentességének megszűnése miatt. A magas bérekre kivetett szolidaritási adó ezen felüli mértékben csökkenti a jövedelmeket. Az elemzők várakozásai szerint jövőre az infláció eléri a 6,5 százalékot, a nettó keresetek reálértékének megtartása tehát tíz százalék körüli béremelést feltételezne. A Hay Group összesítése alapján azonban a jövőre tervezett béremelések átlaga öt százalék lehet.
Újratárgyalnák a bérmegállapodást
A cégek kiindulópontja a tárgyalásoknál a vállalat teljesítménye, eredményessége, és ezt követően nagy súllyal esik a latba régió bérpiaci helyzete, az elérhető jövedelem. A Komárom megyei autóipari beszállító, az FCI Connectors Hungary esetében például ez különösen hangsúlyos kérdés, mert a környéken nagyon erős a képzett munkavállalókért folyó verseny. Feltehetően őket az így kialakult keresetszint miatt nem érinti a minimális járulékalap szeptembertől kötelező megduplázása.
A jászberényi székhelyű Electroluxnál és a fővárosi Pénzjegynyomdánál a dolgozók egy részének keresete nem éri el ezt a szintet, itt viszont élnek a felmentéskérés lehetőségével. Király Éva, az Electrolux EF igazgatója szerint sokkal inkább az OÉT három évre szóló bérmegállapodása okoz gondot.
A munkaadók az országos érdekegyeztetésben tárgyalnák újra a megállapodást, illetve függesztenék fel azt. Zs. Szőke Zoltán, az AFEOSZ alelnöke elmondta: a megállapodást három százalékpontos járulékcsökkentés és a tételes egészségbiztosítási hozzájárulás megszűnésének tudatában írták alá, a feltételek azonban megváltoztak - olvasható a Népszabadságban.