Az idei év első 9 hónapjában 256 milliárd forint lakáscélú hitelt helyeztek ki a bankok a háztartásoknak. Ez 48 százalékkal több, mint a tavalyi év azonos időszakában és egyben a legmagasabb összeg 2009 óta - olvasható az Otthon Centrum Hitelcenter közleményében.
A fellendülés nem meglepő, hiszen a lakáspiac is virágzik, a hitelből vásárlók aránya ugyan még nem érte el a válság előtti szintet, de az előző évekhez képest egyértelműen nőtt. „2015 első félévében, és a harmadik negyedévében is 20 százalék körül volt a fővárosban a lakásukat hitelből vásárlók aránya” – mondta Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Center ügyvezető igazgatója. – „Amíg a válság alatt csak alig minden tízedik vevő finanszírozta hitelből lakásvásárlását, ez az arány a lakáspiac magára találásával nőtt.”
Az MNB adatai szerint az átlagos hitelköltség mutató a lakáscélú hitelek esetében 5,64 százalék, de még ennél is olcsóbbak voltak a legfeljebb 1 éves kamatperiódusú termékek, ahol csupán 4,6 százalék.. Az 1 és 5 év közötti kamatperiódusú termékek esetén 6,8 százalék, az 5 évnél hosszabb kamatperiódusúaknál 6,3-6,4 százalék az átlagos hitelköltség mutató. A 2008-at megelőző időszakban az euró és svájci frank devizahitelek átlagos hitelköltség mutatóinak legalacsonyabb szintje 5,5-6 százalék körül alakult, azaz a jelenlegi finanszírozási környezetben már olcsóbb hitelből finanszírozni a lakásvásárlást, mint a devizahitelek idején.
Mi alapján választunk hitelt?
Az Otthon Centrum Hitel Center tapasztalata szerint a hiteligénylők két nagy csoportra oszthatóak.
- Az ügyfelek egy jelentős része az olcsó (vagy legolcsóbb) hiteltermékeket keresi,
- a másik csoport pedig a biztonságot, hosszú távú kiszámíthatóságot keresik, ezért inkább a drágább, de több éven keresztül fix kamatozású terméket választják.
Az Otthon Centrum Hitel Center által közvetített lakáscélú hitelek átlagos összege 7,5 millió forint körül alakult, bár a budapesti belvárosban az átlagos hitelösszeg 2015 harmadik negyedévében a 10 milliót is meghaladta. Az igényelt hitel összege természetesen nagyban függ az adott területen jellemző ingatlanártól is, vidéken az ingatlanok ára kedvezőbb, ezáltal a felvett hitel mértéke is kisebb. Ráadásul vidéken többen igénylik a CSOK-ot, ami a felvett hitel összegét csökkenti. Általában az olcsóbb ingatlanok esetében az ingatlan árára vetítve magasabb a hitelösszeg aránya, míg a drágább ingatlanok esetében kevesebb hitelt vesznek fel. Ugyanakkor,ez utóbbi ingatlanoknál a hitel összege nagyobb, mint az olcsóbb lakásoknál felvette hitel esetében.
mfor.hu