3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemteljesítő lakossági jelzáloghitelek magas szintje továbbra is komoly pénzügyi stabilitási és társadalmi kockázat, ezért foglalta össze ajánlását a Magyar Nemzeti Bank a bankok és az adósok számára, a nem teljesítő adósok fizetőképességének fenntartására, illetve helyreállítására - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója pénteken budapesten a jegybank háttérbeszélgetésén.

Rámutatott: a nem teljesítő hitelek állománya még mintegy 1300 milliárd forintra rúg, ami a GDP hozzávetőleg 4 százaléka, közel 130 ezer adós helyzete rendezetlen.

Elmondta: az MNB megállapítása szerint ezen adósok felénél visszaállítható a fizetőképesség, de ehhez a bankok részéről nagyobb aktivitásra, az adósok részéről nagyobb együttműködésre van szükség.

Virág Barnabás közölte: az MNB számításai szerint egy átlagos adós teljes tartozása 9 millió forint, ebből a tőketartozás 7,9 millió. Az adósságok fedezetének átlagos értéke 10,3 millió forint volt a közel 100 százalékos szint a deviza árfolyammozgás és a nem teljesítésből származó büntetőkamatok miatt alakult ki. E jelzáloghitelek felvételekor az ingatlanok értékének mintegy 60-65 százalékát tette ki a fedezet.

Ismertette: az adósok hiteleinek az átlagos futamideje 10-12 év, az átlagos törlesztőrészlet 82,8 ezer forint, miközben az adósok átlagjövedelme ennél nem sokkal magasabb, 109,3 ezer forint az MNB felmérése alapján. A még élő hitelszerződések 40 százaléka esetében 100 százaléknál magasabb jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM - a törlesztőrészlet a rendelkezésre álló jövedelem arányában), azaz többet kellene törleszteniük az adósoknak, mint amit megkeresnek. Az MNB kimutatásai szerint az adósok 24 százaléka azért nem törleszt, mert nincs a törlesztésre felhasználható jövedelme.

Az MNB szerint 15-30 ezer ügyfél lehet, aki alacsony fizetési hajlandósággal bír - az adósok 11 százaléka annak ellenére nem törleszt, hogy rendelkezik az adósság rendezésére alkalmas jövedelemmel. Az érintett ügyfelek fele, 65-72 ezer ügyfél hitele átstrukturálható - jelezte Virág Barnabás.

Virág Barnabás kemelte: a bankoktól a jegybank azt várja el, hogy legalább 3 alkalommal keressék meg az ügyfeleket. Amennyiben e megkeresések nem vezetnek eredményre, az ajánlás további feltételeinek betartását már nem várja el a jegybank. Az ajánlás szerint a bankoknak fenntartható átstrukturálási ajánlatot kell adniuk az adós ügyfeleknek. Ebbe beletartozik az is, hogy az ingatlan értékesítéséről állapodnak meg az adóssal, amelyet kombinálhatnak a hitel átstrukturálásával. Megoldást jelenthet az értékesített ingatlan piaci alapon visszabérlése, illetve a Nemzeti Eszközkezelőnek történő felajánlása is. A jegybank szerint a magáncsőd is megoldást jelenthet. A bankoktól 2 megoldási javaslat átadását várja a jegybank, ezek egyike olyan kell, hogy legyen, ami az ingatlan megmaradását biztosítja. Az MNB elvárása az is, hogy legalább az első kapcsolatfelvétel szeptember 30-ig történjen meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!