Az élethosszig tartó tanulás - az álláshoz jutás esélyének javítása mellett - fontos eszköz lehet a szegénység elleni küzdelemben is, mivel kitörést jelent a munkanélküliség csapdájából a hátrányos helyzetűek számára, mondta Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter kedden az egész életen át tartó tanulás témájában rendezett konferencián Budapesten.
A szakképzett munkaerőt hiányolják
A gyermekkortól az időskorig tartó tanulás elsősorban a gondolkodásmódról szól. Véget ért ugyanis az idő, amikor az iskolapadból kilépve befejeződött a tanulás. A XXI. század a tudásalapú társadalom kora, ahol a naprakész és használható ismeret jelenti a legnagyobb értéket a nemzetközi versenyképesség szempontjából, fejtette ki Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára.
Kétmillióra rúg a szakképzetlenek száma
Kiss Péter úgy véli: a folyamatos továbbképzés és átképzés meghatározó lehet az elhelyezkedési esélyeket illetően. Egy felmérés szerint míg a diplomások munkaerőpiaci aktivitási esélye nyolcvan, a szakképzetteké pedig hetven százalékos, addig a szakképzetlenek esetében mindössze 24-27 százalék az esélye annak, hogy munkát találjanak.
A miniszter szerint Magyarországon mintegy kétmillió olyan ember van, aki semmiféle szakképesítéssel nem rendelkezik, így ők minimális eséllyel indulnak álláskereséskor. Ebbe a csoportba főleg a romák és a fogyatékkal élők, illetve a szociális ellátásra szorulók tartoznak.
A statisztikák azt mutatják, hogy a cigány származású férfiak kevesebb mint harminc százaléka jut munkához, míg a cigány nők esetében ez az arány ennek a felét sem éri el. A megváltozott munkaképességűek hivatalos aktivitási mutatója tíz százalék körüli, miközben Nyugat-Európában ez 30-50 százalékos is lehet.
A felnőttkori tanulás lehet a kiút
Vizi E. Szilveszter, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) elnöke az mfor. hu kérdésére elmondta: a felnőttkori tanulásban a magyarok leginkább az idegennyelv és az internet használat terén vannak elmaradva az európai átlagtól.
A szakember éppen hétfőn írt alá együttműködési megállapodást a munkaügyi miniszterrel. Ennek célja, hogy az országos hálózattal rendelkező civil szervezet segítségével az egész életen át tartó önképzést mindenki számára elérhetővé, sőt divattá tegyék.
El szeretnék érni, hogy a befektetőkért vívott küzdelemben a magyarok ne az olcsóságukkal, hanem a jól képzett munkaerejükkel tűnjenek ki.
Új esély tízezreknekAz egész életen át tartó tanulás stratégiájába illeszkedik a Szociális és Munkaügyi Minisztérium "Lépj egyet előre!" programja is, amelyet az idén további forrásokkal kiegészítve lehet igénybe venni.
A többmilliárdos keret lehetőséget biztosít arra, hogy a programban résztvevők a meglévőnél egy fokkal magasabb végzettséget, illetve piacképes szakképzettséget szerezzenek. Az újabb pályázati kiírások alapján 2008-ig évente tízezren kapnak majd lehetőséget arra, hogy részt vegyenek az ingyenes képzésben.
Körte IldikóMenedzsment Fórum