A módosítás szerint a vezetői megbízás mellett önálló vezetői munkakörben, sőt menedzserszerződéssel munkaviszonyban is elláthatók lesznek az irányítói posztok. Míg most a végzettségtől és a szolgálati időtől függ a közalkalmazott vezetők díjazása, addig júliustól a kinevezett vezetők illetményét az befolyásolná, hogy a hierarchia melyik szintjén vannak, milyen létszámú intézményt vagy szervezeti egységet vezetnek, illetve, hogy az átlagosnál bonyolultabb vagy épp egyszerűbb irányítói munkát látnak-e el.
Az illetményalap mértéke 2008-ban havi bruttó 550 ezer forint lehet. A közszférában az átlagosnál összetettebb feladatokat ellátó vezető kaphatja meg ezt az összeget, feltéve, ha ezer főnél több alkalmazottja van. Összetett feladatot végző intézménynek számítanak az országos vagy regionális ellátási körzettel rendelkező komplex vagy szakellátást nyújtó egészségügyi intézmények, illetve az egyetemek. Ennél létszámarányosan kevesebbet kaphatnak az átlagos közszolgálati tevékenységnek minősülő munkahelyek főnökei.
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosításáról legutóbb tegnap egyeztettek az érintett szakszervezetek; Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke elmondta, hogy a vita ma is folytatódik. Az érdekképviselők több ponton módosítanák a tervezetet, főleg, hogy a közpénzekből ellátandó feladatok elvégzése ne történhessen menedzserszerződések alapján.
A kormányból január végén távozott Szetey Gábor államtitkár nevével fémjelzett teljesítményértékelési rendszer miatt júliustól újra változna a köztisztviselői törvény is. Ez 800 vezetői posztot érintene, ahová munkaköralapú illetményrendszert vezetnének be. A koncepciót Szetey még a távozása előtt teljes körűen kidolgozta, azonban koalíciós konszenzus hiányában és a köztisztviselői kar nyomására akár el is bukhat, írja a Világgazdaság.