Tavaly augusztusban kiszállt addig több mint felerészben (54 százalékban) tulajdonolt vállalkozásából Süli János tárca nélküli miniszter - derül ki a frissen közzétett vagyonnyilatkozatából, valamint a cégnyilvántartásból. A paksi bővítésért felelős kormánytag vélhetően kormányzati megbizatása miatt döntött úgy, hogy hátrébb lép, ugyanakkor a befolyása ha áttételesen is, de vélhetően továbbra is megmarad az EMI-DUNA Energetikai Mérnöki Iroda Kft. ügyeire: a cég ugyanis családi vállalkozás, két felnőtt gyermeke jelenleg a tulajdonos.
A vállalkozásnak egyébként nem ment jól az utóbbi időben, perszer minden relatív: a korábbi évek 27-45 millió forintos árbevétele után 2017-ben be kellett érniük 19,7 millió forinttal (a 2018-as adatok idén május után lesznek nyilvánosak). Adózás előtti eredményük mindössze 46 ezer forint lett. két évvel korábban még 8,2 millióval zártak.
A tavaly tavaszi országgyűlési választások után leadott vagyonnyilatkozatában feltüntetett másik céges érdekeltségében, az Aquaenergia Energiagazdálkodási és Környezetvédelmi Kft.-ben sem rendelkezik már tulajdonrésszel, tavaly május elején megszabadult a 33,3 százalékos részesedésétől. A fia azonban ebben a cégben is megtalálható tulajdonosként, de a cég nem családi vállalkozás. Megjegyzésre érdemes, hog a vállalkozásnak 2015 és 2017 között nem volt értékesítési árbevétele, sőt, ebben az időszakban a NAV két alkalommal is végrehajtási eljárást indított a kft. ellen.
A friss vagyonnyilatkozata alapján Süli 5 millió forintot keres tárca nélküli miniszterként. Pénzintézettel szembeni tartozása tavaly május végi dátumozású nyilatkozatához képest 10 millióról 3 millióra apadt. Takarékbetétben elhelyezett megtakarítása ezen idő alatt 4-ről 5 millióra hízott. Nyugdíj-előtakarékossági számlája pedig 8,4 millióról 9,1 millióra gyarapodott - ami feltételezhetően a befizetett díjnak köszönhető, mert a pénztárak 2018-ban általában negatív hozammal zártak. Egyebekben a miniszter érdemi vagyoni helyzete nem változott, megvan még a motorcsónakja is.