A magyarok arra számítanak, hogy legalább 69 éves korukig dolgozniuk kell, a megtakarításaik kétes szinten vannak, és nagyok a regionális eltérések is – ismertette új felmérésében a válaszokat a K&H Bank.
A K&H nyugdíjbiztosítási számai alapján:
A válaszadók 31 százaléka minden hónap elején tesz félre, 18 százalékuk a hónap végén megmaradó összeget tartalékolja, 10 százalékuk pedig alkalmanként spórol, élve az állami támogatással is. A megtakarítással rendelkezőknek a második negyedév végén átlagosan 2,2 millió forintos tartalékuk volt, szemben az egy évvel korábbi 2,4 millió forinttal. A részeredmények alapján nagyok az eltérések. Budapesten az átlagos megtakarítás 3 millió forint, míg a községekben 900 ezer forint.
Székely Pálma, a K&H életbiztosításokért és saját értékesítési csatornákért felelős vezetője szerint az érintettek úgy látják, hogy a jelenlegi 65 évvel szemben 69 év lesz a jövőben várható jogszabályban megszabott nyugdíjkorhatár.
Kérdésünkre Székely Pálma elmondta, a kutatás nemcsak a válaszadók véleményéből, hanem a múltbeli tényadatokból is táplálkozik. Noha a jövőbe vetett várakozásokról van szó, a tapasztalatok szerint a válaszadók cselekedetei is a megtakarítási hajlandóságot támasztják alá.
Érdekes a regionális eltérés is ugyanakkor.
A fővárosiak közel fele nem akar nyugdíjba menni, mert unatkozik, vagy nem akarja a szakmáját elengedni.
Más fronton kedvező fejlemény, hogy a fiatalokat is meg lehetett győzni az öngondondoskodás üzenetével, amit az állam és az érintett vállalatok is képviselnek.
Székely elmondása szerint a kutatási adat korrelál azzal, hogy nehezebb az élet, látva a magas inflációt, de a piac nő, és növekedni is tud a továbbiakban.