3p

A chicagói városi tanács elé terjesztették a tervet, amely szerint a kísérletben ezer fő kapna havi 500 dolláros alapjövedelmet. Először egy bizottság elé kerül, majd ha az rábólint, szavazhat a város képviselő-testülete is.

A terv sikerét nagyban segíti, hogy az 50 városatyából 36 aláírta a törvényjavaslatot, amely program megkezdését javasolja - írja a businessinsider.com.

A javaslatot jegyző Ameya Pawar a The Intercept nevű lapnak beszélt terveiről. Pawar azzal indokolta a törvényjavaslatot, hogy a jövőben az automatizáció elveheti az emberek munkáját, valamint nagyon sok olyan szegény család van, akinek nincs félretett pénze vészhelyzetekre. Pawar elsősorban az önvezető autók jelentette veszélyek miatt kezdett el gondolkodni valamiféle megoldáson, ugyanis a Tesla, Uber vagy az Amazon által végrehajtott beruházások ezen a területen a régi középosztály számára munkalehetőséget kínáló kamionsofőri állásokat veszélyeztethetik. Ami azt jelenti a politikus számára, hogy minél több ember marad állás nélkül, annál nagyobb lesz a feszültség mind politikailag, mind etnikai értelemben. Mint mondja, az automatizáció és a faji, földrajzi vagy osztály-feszültségek összefüggnek egymással.

Az indiai származású Pawan történelmi tapasztalatokat is hoz, a britek annak idején kijátszották egymás ellen a hindukat és a muszlimokat, és a népcsoportok egymás ellen való kijátszása nem változik: feketék, barnák, fehérek, szegények, gazdagok. Ahogy a konkrét példát említi, a kamionsofőrök kétharmada  középosztálybeli fehér férfi, és ha elveszítik aa munkájukat, anélkül hogy új lehetőségeket vagy valamilyen szociális védőhálót kapnának, ezek a faji és osztályellentétek csak mélyülni fognak.

Pawar a faji ellentétek enyhítését a gazdasági bizonytalansággal szembeni küzdelemmel képzeli el, a feltétel nélküli alapjövedelem koncepciója mellett döntve.


A Pawar által benyújtott törvényjavaslat
A Pawar által benyújtott törvényjavaslat
küli „A 
A feltétel nélküli alapjövedelem annak a feltételhez nem kötött, a kormányzat által biztosított garanciája, hogy valamennyi polgár rendelkezik elegendő jövedelemmel alapvető szükségleteik kielégítése érdekében.”

A feltétel nélküli alapjövedelem nem tévesztendő össze az államilag garantált minimális jövedelemmel (guaranteed minimum income), ami koncepcionálisan hasonló, ám igénybe vételéhez az állam további feltételeket szabhat, ami például a kormányzat által szervezett közmunkában való részvétel vagy rászorultság lehet. A feltétel nélküli alapjövedelemnél az egyetlen követelmény a jogosultsághoz, hogy az egyén az ország állampolgára legyen. 

A feltétel nélküli alapjövedelem hatásait szerte a világon próbálgatják, Finnországtól Brazílián keresztül Magyarországig, váltakozó sikerrel, tanulságokkal. Nagyarországon Zuglóban vezették be, már három éve, és februárban ismertették a program eredményeit, amelyekről itt olvashat bővebben.

Pawar arra hivatkozott, hogy az Egyesült Államokban az emberek 70 százalékának nincs 1000 dollárja a bankban, vész esetére félretéve. (A Forbes adatai szerint 34 százaléknak egy cent sincs a számláján...)

Az Egyesült Államokban Alaszkában működik egy feltétel nélküli alapjövedelmet adó program, ahol minden polgár kap minden évben egy komolyabb összeget: 2017-ben 1100 dollárt.


A chicagói kísérlet 500 dollárt jelentene, viszont havi rendszerességgel. A bizottsági, majd a képviselő-testületi jóváhagyást ugyan megvétózhatja a polgármester, ám az elutasítást a testület kétharmados szavazati aránnyal megsemmisítheti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!