4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Pénteken a magyar sajtóban az egyik leggyakrabban idézett külföldi város Marbella volt. Amennyiben a megjelent információk valósak, akkor új lakóit egy prominens, ám saját bevallása szerint nem túl jómódú látogató keresheti fel a jövőben. A jó hír, hogy ehhez nem kell honvédségi luxusgép, vagy egy jómódú barát privát jetje, hiszen olcsó járatokkal is el lehet utazni a dél-spanyolországi üdülővárosba.

Marbella nincs a világ végén, főleg most, hogy a járvány után szépen visszaállt a fapados forgalom, ha nem is a 2019-es szintre, de legalább a közelébe. A dél-spanyol tengerpartra nagyon könnyű eljutni, hiszen a csodálatos Malaga városába mindkét ultra repül. Onnan pedig igazán nincs messze Marbella. Busszal, bérelt autóval is könnyen letudható, kevesebb, mint száz kilométer. Mivel mind a Wizz Air, mind a Ryanair heti kétszer repül Malagába, kénytelenek alacsonyan tartani az árakat. A kapitalizmus egyik előnye az árverseny, néha a kispénzű utasnak is lehet szerencséje.

S hogy miért lett hirtelen érdekes egy malagai desztináció? Hát azért, mert a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor lánya, Orbán Ráhel és családja a hírek szerint ezt a vidéket választotta új otthonául.

A repülőút árazása azt jelenti, hogy az sem jelent már tragédiát, ha a gyerekek, unokák ide költöznek, hiszen az út néhány órás, az egész hercehurca nem igényel több időt, mintha Nyíregyházáról autóznák át Szombathelyre. És nem is kerül sokkal többe a repülő, mint amennyi benzint a két megyeszékhely között elégetnénk, autópályamatricákról nem is beszélve. Vagyis akár néhány havonta bele is férhet egy Budapest-Marbella kör, ezt még egy bérből és fizetésből élő, aggódó szülő is ki tudja termelni.

A Wizz Air szomaton és kedden, a Ryanair szombaton és szerdán repül, ami azt jelenti, hogy ha mondjuk péntek reggelente fix programunk van, akkor is belefér egy gyors családlátogatás. Extrém esetben egy kedd-szerda villámlátogatás is szóba jöhet, ha épp adódik egy szülinap vagy bármi fontos.

A Wizz viszonylag egységesen árazza a járatot, 14 ezer forint a kopasz jegy – a nagy gurulós kézi poggyász, az elsőbbségi beszállás, nagy lábtér ezen felül van –, de néha be-becsusszan egy jegy tízezer forintért. Discount Club tagsággal még kevesebbe kerül mindez. A Ryanair hektikusabban áraz, de nagyjából 11 és 17 ezer forint között van a legtöbb jegy. Persze simán belefér az is, ha odafelé és visszafelé más-más társasággal repülünk. Egy novemberi kanyar tehát megúszható fejenként oda-vissza 30 ezer forintból.

Marbella néhány tízezer forintból elérhető (Fotó: Pixabay)
Marbella néhány tízezer forintból elérhető (Fotó: Pixabay)

Kicsit más a helyzet, ha a karácsonyt szeretnénk a gyerekekkel, unokákkal tölteni. Ez esetben a Wizz Air adja a jobb ajánlatot. Az ünnepek közeledtével persze mindkét társaság emeli az árakat – december végén gyakorlatilag bármekkora összeget el lehet kérni egy jegyért – de a Ryanair már most drágább. Ha tényleg csak az ünnepekre utaznánk, akkor a Ryanairnél 40 ezer forint feletti árakkal kell számolni. A Wizz ehhez képest 20-25 ezer forintért kínálja a december 21-i odautat és a 28-ai visszautat is. Érdemes erre lecsapni, ha utaznánk, mert ennél csak több lesz a decemberi őrület miatt a jegy.

Marbella maga egy kellemes kisváros a Földközi-tenger partján. Kicsit olyan, mint Siófok, azt leszámítva, hogy nagyobb és sósabb a víz, a hullámok pedig tarajosabbak. A tengerparti városokra jellemző, hogy a vízpart mindenkié, nincs ez másképp Marbellán sem. Kisebb-nagyobb lakások, szállodák, apartmanok váltják egymást, kocsmák, kifőzdék, kávézók várják a vékonyabb és vastagabb pénztárcájú vendégeket egyaránt. Az utcák szélesek és naposak, a tengerhez bárhol le lehet sétálni és a víz mindenki számára ugyanúgy elérhető. Itt nincs elkerített VIP sáv, a homokban és a vízben mindenki egyenlő. Legfeljebb a fapados turista Cruzcampo sört iszik, a burzsuj meg valami koktélt szürcsölget.

A különbség akkor látszik leginkább az egyes jövedelmi rétegek között, ha távolodunk a parttól. Ahol elkezd emelkedni a szint, jönnek a dombok, már ritkásabb városrészek vannak. Itt nagyobbak a telkek, nagyobbak a házak majd minden házban van medence – nem csoda, innen már nem lehet csak úgy lesétálni a partra.

Ide már nem nagyon járnak turisták, hiszen ezeket az apartmanárakat már úgysem nagyon tudnák kifizetni, és hát errefelé már nincs is semmi turistás látnivaló, a buszmegállót is vadászni kell. Még északabbra golfklubok várják a megfáradt üzletembereket, de a szupermarket szerencsére itt is olyan, mint otthon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!