A mai napon érkezik meg az emelt járandóság azon nyugdíjasok bankszámlájára, akik ilyen formában kapják meg azt. Akinek a postás viszi, ő majd jövő héten fogja megkapni az összeget. A Magyar Államkincstár ezúttal három jogcímen is utal a nyugdíjasoknak:
- a megszokott havi járandóság mellett
- az árak emelkedése miatt szükségessé vált nyugdíjkiegészítés
- és a gazdasági növekdés után járó nyugdíjprémium is érkezik, ennek összege mindenkinél 80 ezer forint lesz.
Ennek eredményeként akinek az átlag, 150 ezer forint körül mozog a járandósága, közel 100 ezer forint extrapénzt fog kapni, tehát összesen 250 ezer forint érkezik a számlára.
A mai utalás egyébként rekorddöntést is jelent a Magyar Államkincstár számára. Mint laptársunknak adott interjújában Bugár Csaba a Kincstár áprilisban kinevezett elnöke elmondta, ekkora összeget még soha nem folyósítottak.
"De megnyugtatásul közlöm, aznap mindenki meg fogja kapni a nyugdíját, a visszamenőleges emeléssel és a prémiummal/egyszeri juttatással együtt, méghozzá két részletben, hogy látni lehessen külön a két plusz tételt" - nyilatkozta Bugár Csaba.
A Központi Statisztikai Hivatal Háztartások életszínvonala című egy hete közzétett kiadványa alapján kiderül, ha egy átlagnyugdíjas úgy dönt, akkor egy hónapig jó megélhetési szinten élhet a "megszokott" szűkös helyett.
A kiadvány készítése során ugyanis felmérik azt is a statisztikusok, hogy egyes társadalmi csoportok saját bevallása szerint mekkora havi jövedelmet tartanak szükségeshez ahhoz, hogy bizonyos megélhetési szinteket fedezzen. Öt ilyen szintet határoztak meg:
- nagyon szűkös,
- szűkös,
- átlagos,
- jó
- és nagyon jó.
A legfrissebb 2020-as előzetes adatok alapján a 150 ezres átlagnyugdíj csak szűkös megélhetést tesz lehetővé. Ehhez ugyanis 122 800 forintos havi jövedelmet tartottak elegendőnek a megkérdezettek, ahhoz pedig, hogy legalább átlagos szinten tudjanak élni, az átlagnyugdíjnál közel 13 százalékkal magasabb jövedelemre lenne szükségük, 169 ezer forintra.
Ez azonban csak az átlag, a különböző jövedelmi ötödökhöz tartozók eltérően látják lehetőségeiket és anyagi helyzetüket. A két szélső ötödöt, vagyis a legalsó és a legfelső ötödöt, jelentős különbségek mutatkoznak. A legalsó ötödhöz tartozó háztartások úgy vélik, az átlagos nyugdíj bőven fedezne esetükben egy átlag életszínvonalat.
Ezzel szemben a legfelső ötödbe tartozók úgy vélik, a 150 ezer forintos átlagos nyugdíj még arra sem elég, hogy szűkösen ki lehessen jönni belőle, az csak a "nagyon szűkös" megélhetésre elegendő. A legfelső jövedelmi ötödhöz tartozók szerint ugyanis a szűkös megélhetésre legalább 152 700 forintra lenne szükség, az átlagos szinthet 209 500 forint havi jövedelem kell.
Egy hónap jólét
Nagy ugrás következhet be a nyugdíjasok életminőségében a mai nappal kezdődő egy hónapban. Az átlagnyugdíj szintjén az extra juttatások közel 100 ezer forint pluszt jelentenek, vagyis összesen 250 ezer forint érkezik az érintettekhez.
A KSH felmérése alapján ez az összeg már nem a nagyon szűkös, hanem két kategóriával jobb, "jó" megélhetési szintet biztosít a nyugdíjas háztartások körében. Ehhez ugyanis 231 600 forintot tartanak szükségesnek, amit bőven fedez a most érkező pénzösszeg.
A legalsó jövedelmi ötödhöz tartozók szerint ez az összeg már majdnem nagyon jó megélhetési szintet biztosít. Úgy vélik, ehhez 283 400 forint elegendő lehet. Ellenben a legfelső jövedelmi ötödben ugyanez az összeg csak egy átlagos megélhetést biztosítana, ehhez ugyanis 209 500 forintot tartanak szükségesnek, míg a jó megélhetési szint belépő jövedelme 299 ezer. A jövedelmi ötödöket megnézve egyébként ez a 250 ezer forint az az összeg, amit - a legfelső ötödhöz tartozókat leszámítva - a jó megélhetési szinthez elegendőnek éreznek a nyugdíjasok.
Vagyis a KSH adatai alapján jól látszik, hogy még az átlagnyugdíj is mennyire alacsony életszínvonalat biztosít és a minőségibb mindennapokhoz arra lenne szükség, ami most csak egy egyszeri juttatásként érkezik az érintettekhez - nyilván az egységesen 80 ezres prémium nem független a közelgő parlamenti választásoktól sem.