4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A hét második felében érkező 80 ezer forintból hét havi egészségügyi kiadást, vagy két havi élelmiszer vásárlást lehet fedezni. Aki kultúrára költené a pénzt, annak egy évre elegendő tartalékra lesz erre. 

E hét második felében érkezik meg a nyugdíjasok számláira a prémium, illetve a kiegészítés, ami egy átlagos nyugdíjjal rendelkező esetében több mint 100 ezer forint plusz összeget jelent majd a rendes havi nyugdíjon felül.

Egy kis könnyebbség az ünnepek előtt.
Egy kis könnyebbség az ünnepek előtt.

A gazdaság teljesítményéhez mérten megállapított prémium összege egységesen 80 ezer forint lesz, az infláció miatt járó kiegészítés viszont attól függ, mekkora a rendes nyugdíj, amit havonta utal az állam, vagy kihoz a postás.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai segítenek megítélni, hogy mire lesz elég a novemberi pénzeső. Ezúttal a könnyebben kalkulálható prémiummal számolunk, mert - mint jeleztük - annak összege egységesen 80 ezer forint.

Mivel az idősek - jövedelmi ötödök szerinti - fogyasztását bemutató legkorábbi adatok a 2020-as évből származnak (2021-es számok értelemszerűen nem állnak még rendelkezésre), így ezekből tudunk kiindulni.

Ha csak a 80 ezer forintos prémimumot nézzük, azt kapjuk, hogy ennyi pénzből bő két hónapnyi élelmiszerkiadásukat tudják fedezni a nyugdíjasok. Erre ugyanis tavaly átlagosan 452 846 forintot költöttek.

Természetesen ez az átlag, ha a jövedelmi különbségeket is figyelembe vesszük, azt látjuk, hogy a legalsó ötödbe tartozóknál négy havi költést tud fedezni a prémium, a legfelső ötödnél pedig másfél havit. Fontos rögzíteni, hogy ez a 2020-as adatok alapján készült számítás, ha az idén várható 4-5 százalékos inflációt is bekalkuláljuk (októberben például 6,5 százalékos volt ez az adat a KSH közlése szerint), már rosszabb arányokat kapunk. 

De nézhetjük onnan is a kilátásokat, hogy a 80 ezer forintból egy teljes évig futja két árucsoport, a "szeszes italok, dohányáruk" és a "ruházat, lábbelik" kiadására.

Ezekre együttesen, átlagosan tavaly 79 865 forintot költöttek a nyugdíjasok, vagyis szintre forintra fedezi ezt a két tételt a prémium összege. Persze itt sem mindegy, hogy mennyi nyugdíjból kell megélni: a legalsó ötöd egy évben 40 460 forintot költött tavaly ezekre a termékekre, a legfelső pedig 133 885 forintot. Míg az első csoportba tartozóknál mintegy két évi kiadást fedez a prémium, a másiknál hét havit.

Tovább haladva a listán, a prémiumból egy évig futná az átlag szintjén a "lakberendezésre, háztartásvitelre" (74 162 forint volt ez a tétel az előző évben a KSH kimutatása szerint), valamint a "kultúrára, szórakozásra" (79 859 forint). A kikapcsolódásra vágyó, arra nyitott idős emberek egy évben 24 044 forintot költenek átlagosan a "vendéglátásra, szálláshely-szolgáltatásra" - a prémiumból akár háromszor többet is fordíthatnak erre a célra.

Az egyik legfontosabb tétel a nyugdíjasok fogyasztásában az egészségügyi kiadás. A statisztika szerint tavaly 145 613 forint ment el erre átlagosan a körükben. A prémium szűk hét havi egészségügyi kiadást tud fedezni, ha csak erre költik el az idősek ezt a pénzt.

Közlekedésre 99 575 forintot fordítanak a nyugdíjasok egy évben, majdnem 10 havi kiadást fedezne tehát a prémium. Hírközlésre 113 661 forintot tudtak tavaly költeni az idősek - szűk kilenc hónap kijönne a 80 ezer forintból.

A legvaskosabb tétel az élelmiszerek után a "lakásfenntartás, háztartási energia" csoport, amire a KSH számításai szerint 326 940 forint ment el a nyugdíjasok pénztárcájából az előző évben. Ha csak erre költenék el a prémiumot, akkor három havi kiadást tudnának fedezni.

Ahogy az élelmiszerek, valamint a szeszes italok, dohányáruk és a ruházat, lábbelik esetében felhívtuk a figyelmet, úgy a többi csoportnál is érdemes jelezni, hogy teljesen más helyzetben vannak azok, akiknek alacsony a nyugdíjuk, mint azok, akik a legfelső kasztba tartoznak. Ha minden kiadási tételt figyelembe veszünk, akkor azt az eredményt kapjuk, hogy a legalsó ötödbe tartozó nyugdíjasok éves átlagos költése 686 958 forint volt, a legfelsőbe tartozóké 2 451 089 forint. Ha ehhez viszonyítjuk a prémium 80 ezres összegét, kiderül, hogy legalul másfél hónapnyi kiadást tud lefedni a prémium, legfelül bő másfél hetit.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!