3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden eddiginél nagyobb mértékben emelné a minimálbért a Magyar Szakszervezeti Szövetség. Még a kormány által tető alá hozott bérmegállapodás sem emelte ilyen mértékben a minimálbért két év alatt.

Pénteken a Policy Agenda közölte a 2017-es létminimumra vonatkozó legfrissebb számításait, mely alapján Magyarországon egy személyre számítva 90 450 forint volt a létminimum összege, míg a kétkeresős és két gyermeket nevelő háztartásnál 262 305 forint. Igaz, hogy a nettó minimálbér (91 770 forint) már meghaladja ezt az értéket, mégis tavaly a magyar lakosság 30 százaléka élt a létminimum alatt. A javulás azonban megmutatkozik, hiszen ez az előző időszakhoz képest 6 százalékponttal alacsonyabb arány. 

A Policy Agenda idén első alkalommal közölte a társadalmi minimum értéket is. Ez az az érték, amelyből a háztartások finanszírozni tudják a legalapvetőbb kiadásaikat, ezen felül a kisebb összegű váratlan kiadásaik fedezésére (háztartásigép-csere, táppénzből adódó jövedelem kiesés) is képesek bevételeik átcsoportosításával. 2017-ben az egy személyből álló háztartás társadalmi minimum értéke 117 720 forint volt, egy aktív korú háztartás két felnőtt és két gyermek esetében pedig 341 388 forint. Ez alapján tavaly a lakosság 53 százaléka élt olyan háztartásban, ahol nem érte el a társadalmi minimumot a jövedelmi szint.

Fotó: MTI
Fotó: MTI


Ehhez kapcsolódóan Kordás László, a Magyar Szakszervezeti szövetség elnöke úgy nyilatkozott: 

a minimálbér nettó értékének a következő években el kell érnie, illetve meg kell haladnia a 117 ezer forintot. 

Vagyis javaslatukban a most először meghatározott társadalmi minimum értéket vették alapul. 

Bár a szakszervezeti vezető a következő néhány évben elérendő célként fogalmazta meg a nettó 117 ezres minimálbért, az aktuális állapothoz képest akkora emelést jelentene, mint amire az elmúlt két évben együttesen sem volt példa a kormány által tető alá hozott bérmegállapodás eredményeként. 


2016 és 2018 között, amikor két lépcsőben jelentősebb mértékben emelkedett a minimálbér, összesen 24 százalékos emelkedés történt. A 2016-os 73 815 forint helyett ma már 91 770 forintot vihet haza egy minimálbérrel bejelentett dolgozó. 

Ha nettó 117 ezret keresne, az minden eddiginél nagyobb változást, 27 (!!) százalékos emelést tenne szükségessé.

A nagyarányú emelésre a bérek uniós szintű felzárkózása miatt is szükség lenne. Hiába nőtt az elmúlt két évben 15, illetve 8 százalékkal (összesen tehát 24 százalékkal) a minimálbér, az uniós rangsorban továbbra is az ötödik legalacsonyabb összeget viheti haza a dolgozó. Ennél kevesebbért csak a lettek, a románok, a litvánok és a bolgárok dolgoznak. Ha - akár két évre lebontva is, de - megvalósulna a 27 százalékos emelés, akkor minden mást változatlannak tekintve az kötelező legkisebb munkabért törvényben szabályozó országok rangsorának középmezőnyébe kerülhetnénk az 564 euróval. Ezzel meg tudnánk előzni a teljes régiónkat, hiszen mögénk kerülhetne Lengyelország, Észtország, Szlovákia, Csehország és Horvátország is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!