Aktív és passzív KHR
A KHR lista két részre oszlik: pozitív és negatív lista. Utóbbi kapcsán pedig a rendszer megkülönböztet aktív és passzív státuszt. Aktív státuszban akkor vagy, ha a lejárt tartozásod megfelel a fent említett kritériumoknak. Ha azonban kiegyenlíted a számlát, automatikusan átkerülsz a passzív listára, sőt egy év után visszakerülhetsz a pozitív listára is. Abban az esetben azonban, ha a tartozásod nem rendezed, tíz évet kell várnod, amíg levesznek a negatív KHR listáról (és ötöt, ha csak részben fizeted vissza).
Minden adatod egy helyen
A Központi Hitelinformációs Rendszer egy napi szinten frissülő adatbázis, ahova minden pénzintézet feltölti az ügyfelei adatait. Ez nemcsak a magánszemélyekre igaz, hanem a vállalkozásokra is intézményekre is, akik szintén „kiérdemelhetik” a negatív KHR listás címkét. A lakossági ügyfelek esetében a hatályos törvények az alábbi adatok nyilvántartását írják elő:
Hitelszerződéssel kapcsolatos adatok
Bármilyen hitelt veszel is fel (jelzálog, személyi kölcsön, szabad felhasználású), az ügyletre vonatkozó legfontosabb adatok (a hitel összege, futamideje) bekerülnek a rendszerbe. Emellett minden érintett félről is információt kell szolgáltatni (név, lakcím, születési dátum stb), így például az adósról, a kezesről vagy éppen a zálogkötelezettről egy ingatlanhitel esetében. A hitelszerződéssel kapcsolatos adataid kapcsán eldöntheted, hogy ezek lekérdezhetők legyenek-e más hitelintézetek számára.
Információk a nemfizetésről
Alighanem ez az a része a listának, amitől mindenki tart. Ha a késedelmed meghaladja a mindenkori minimálbér összegét, illetve a tartozás már több mint 90 napja fennáll, a rendszerben ezek a tények is rögzítésre kerülnek. Ilyen esetben érdemes minél előbb konzultálnod a bankoddal, hogy megoldást találjatok a fizetési nehézségre. Természetesen a hitelmulasztással kapcsolatos információkat nem tudod letiltani, ahhoz minden hitelintézet bármikor hozzáférhet.
Visszaélések
Persze vannak súlyosabb esetek is, mint a nemfizetés. Az pedig közös érdekünk, hogy akik csalást vagy éppen bankkártyás visszaélést követtek el, ne juthassanak újra lehetőséghez. Éppen ezért a KHR listán külön listán szerepelnek azok, akikkel már meggyűlt a pénzintézetek baja. Ezek az adatok öt évig őrződnek meg a rendszerben, és természetesen kizáró okot jelentenek hitelfelvételnél.
Így ellenőrizheted magad
A rólad tárolt adatokat (a pozitívokat és negatívakat egyaránt) bármikor jogod van megismerni, ehhez pedig több lehetőség is rendelkezésedre áll. A legegyszerűbb, ha annál a pénzintézetnél érdeklődsz, ahol a hiteledet felvetted, ugyanakkor bármelyik, ún. referenciaadat-szolgáltatónál lehetőséged van erre. Ezek közé tartozik minden pénzügyi szolgáltatást végző intézmény, a Diákhitel Központ vagy éppen a Családi Csődvédelmi Szolgálat.
Hitelfelvétel KHR-listásként
Ha aktív vagy passzív státuszban vagy, akkor bizony nehéz dolgod lesz, hiszen a legtöbb hitelintézet automatikusan visszadobja a kérelmedet. Érdemes tehát minél előbb rendezned a tartozásod, hogy lekerülj a negatív listáról. Ha viszont ez mégsem jönne össze, akkor sem zárul be minden ajtó. Egyes pénzintézeteknél felvehetsz személyi kölcsönt KHR-listásként is – igaz, lényegesen kedvezőtlenebb feltételekkel, mintha „makulátlan múltat tudnál felmutatni”. Alighanem kisebb összeget vehetsz majd fel, és nem kizárt, hogy a bank adóstárs bevonását is kéri.