3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Három hónap lesz majd, amikor eltér a rendtől a kifizetések időzítése.

Bár már túl vagyunk az idei első nyugdíjfizetésen, a Magyar Államkincstár csak most tette közzé a 2021-es utalások dátumait. Az alapelv továbbra is az, hogy minden hónap 12. napján történjen meg az utalás.
A nyugdíjasok ezeken a napokon várhatják a pénz érkezését a számlájukra:

  • Január 12. kedd
  • Február 12. péntek
  • Március 12. péntek
  • Április 12. hétfő
  • Május 12. szerda
  • Június 11. péntek
  • Július 12. hétfő
  • Augusztus 12. csütörtök
  • Szeptember 10. péntek
  • Október 12. kedd
  • November 12. péntek
  • December 2. csütörtök

Mint a dátumokból kiderül, idén három olyan hónap lesz, amikor hamarabb érkezik a pénz a rend szerintihez képest Júniusban, valamint szeptemberben azért kerül erre sor, mert 12-e hétvégére esik.

(Fotó: pixabay)
(Fotó: pixabay)

A pénzügyekben, bankolásban jártasabb olvasóink tudják, hogy ennek nem kellene akadálynak lennie, mióta elindult az azonnali fizetési rendszer. Ez teszi lehetővé, hogy az utalások alapesetben 5 másodpercen belül megjelenjenek a fogadó számlán, valamint azt is, hogy hétvégén is jóvá lehessen írni a pénz küldését és fogadását.

Csakhogy a nyugdíjállomány kezelése technikailag még nem fér bele ebbe a keretbe, ezért a járandóságokat továbbra is a régi metódus szerint tudja csak elutalni a kincstár. Így, ha hétvégére esik 12-e, akkor már pénteken elutalják a nyugdíjakat. Ami a decembert illeti, ennek más oka van. Az ünnepek miatt hagyományosan az utolsó hónap legelején érkezik meg a nyugdíj, hogy legyen elég pénz a számlán a karácsonyi felkészülésre.

Van azonban még egy kitüntetett dátum, mégpedig a novemberi. Akkor ugyanis nem csak a rendes nyugdíj érkezik meg a számlákra, hanem amennyiben az inflációs folyamatok és a GDP alakulása megengedi, a nyugdíjkiegészítést és a prémiumot is ekkor fizetik ki a jogosultaknak. Ehhez az inflációnak idén meg kell haladnia a 3 százalékot, amennyivel januárban emelték a nyugdíjakat, a GDP-nek pedig a 3,5 százalékot. Mindkettőre van esély – de azért inkább az előbbire. A Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint idén 3,5 százalékos lehet az infláció, és mint tegnap megírtuk, a nyugdíjasok fogyasztása szerinti kosárra számolva még nagyobb is lehet ez az adat.

A gazdasági növekedés körül nagyobb a bizonytalanság: a tavalyi tragikus évben akkorát zuhant a GDP, hogy olyan alacsony bázisról könnyebb érdemi növekedést elérni idén. Ugyanakkor még mindig nem lehet teljesen biztosra venni, hogy idén legyőzzük a koronavírust, sikerül megnyugtató eredményt elérni az oltásokkal, de azért van okunk reménykedni ebben. Mindenesetre a gazdaság teljesítménye nagyban függ azon, hogy mikor tudunk visszatérni a régi kerékvágásba.

Mai tudásunk szerint arra látunk nagyobb esélyt, hogy a nyugdíjasok idén kiegészítésben és prémiumban is részesülnek. Egyvalami biztos: ezt majd az augusztusról – és így az első nyolc hónapról - megjelenő statisztikai adatok fogják eldönteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!