Idén is elkészítette rendszeres felmérését az OTP Bank, melyben a magyarok öngondoskodási attitűdjét és megtakarítási szokásait vizsgálták. Az Öngondoskodási Index kutatás a korábbiakkal megegyező módon a 18-70 év közti, bankkapcsolattal rendelkező ügyfelekre fókuszált, 1500 fős mintavétellel. A kutatás három fő területet ölelt fel: az öngondoskodási attitűdöt, az aktivitást, valamint a témáról szóló szakmai és hétköznapi kommunikációt, számolt be a Bankmonitor.
Fontos, hogy idén először némileg változott a nagymúltú kutatás módszertana, ezért az eredmények a korábbi évek eredményeivel csak korlátozottan összehasonlíthatók.
Attitűd: Az index 59 pontot kapott, ami közepesnek számít. A magyarok harmada rendkívül tudatos a pénzügyeiben, míg másik egyharmaduk fejlődési úton van, és a fennmaradó rész hónapról hónapra él, aggódva a jövő miatt. A magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők nagyobb arányban hiszik, hogy képesek irányítani életük alakulását. Ugyanakkor a válaszadók 52 százaléka nem vezet rendszeres pénzügyi kimutatást.
Aktivitás: A 61 pontos érték itt is közepes szintet jelez. A válaszadók 91 százaléka fontosnak tartja a pénzügyi biztonság és az egészségmegőrzés szerepét. Azonban a fiatalabbak kevésbé fogékonyak az időskorra való előtakarékosságra. A kutatás azt mutatja, hogy az emberek túlnyomó többsége egyetért abban, hogy az állami nyugdíj nem lesz elegendő a tisztes megélhetéshez.
A válaszadók 46 százaléka mondta, hogy az állami nyugdíj mellett munkabérrel is rendelkezni fog (azaz dolgozni tervez) idős korában is, míg 38 százalék valamilyen pénzügyi terméktől (pl. nyugdíjcélú megtakarítástól) várja a jövedelemkiegészítést. Érdekesség, hogy 13 százalék mondta, hogy bérbeadott ingatlanból számít időskori plusz bevételre.
Kommunikáció: Ezen a területen a legalacsonyabb, 37 pontos eredmény született. A magyarok kevéssé beszélnek az öngondoskodásról: 55 százalék sem médiában nem találkozott a témával, sem maga nem beszélt róla.