A péntek este megjelent Magyar Közlönyben olvasható a "Kormány 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelete
a munkáshitel részletszabályairól" címet viselő rendelet, amelyet Orbán Viktor szentesített aláírásával.
A rendeletből kiderülnek a munkáshitel részletszabályai. A kamatmentes, maximum 4 millió forintos, és legfeljebb 10 éves futamidejű hitel azért nem lesz teljesen költségmentes, ugyanis a hitelfelvevőknek ugyanis a törlesztőrészlet mellett úgynevezett kezességvállalási díjat is kell fizetni, amelynek mértéke „ évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5 százaléka”.
A futamidő alatt született gyermekek után fizetési moratórium és tartozáselengedés is járhat.
A munkáshitelre vonatkozó kölcsönszerződés megkötése akkor igényelhető, ha
- az igénylő betöltötte a 17. életévét, de még nem töltötte be a 26. életévét,
- az igénylő rendelkezik magyarországi lakcímmel,
- az igénylő legalább 3 hónapos folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkezik;
- az igénylő büntetlen előéletű,
- az igénylőnek nincs az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása,
- az igénylőnek nincs a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR lista) nyilvántartott tartozása, és az sem megfelelő, ha a KHR kerülés okaként szereplő elmaradását egy éven belül rendezte.
- az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik és dolgozik,
- az igénylőnek meg kell felelnie a banki feltételeknek, tehát munkaviszonnyal, valamint rendszeres, a hiteltörlesztését lehetővé tevő jövedelemmel kell rendelkeznie,
- az igénylő nem rendelkezik érvényes hallgatói, tanulói jogviszonnyal felsőoktatási intézményben, és nem rendelkezik felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel.
A hitelt felvevőnek vállalnia kell, hogy a folyósítást követően legalább öt évig Magyarországon él és dolgozik. Ha ez a feltétel nem teljesül, esetleg biztosítotti jogviszony nélkül marad az adós, annak komoly következményei lesznek, mivel ilyenkor az összes kamattámogatást egy összegben kell kifizetni:
"Ha a támogatott személy a kölcsön folyósításától számított 5 éven belül
a) nem rendelkezik már magyarországi lakcímmel, akkor az utolsó magyarországi lakcím megszűnését
követő naptól,
b) biztosítotti jogviszonya megszűnt vagy nem áll fenn 90 napnyi folyamatos vagy összeadódó mértékben,
akkor az említett időtartam lejártának utolsó napjától
a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatás megszűnik, a kölcsön ügyleti kamata az (5) bekezdésben foglaltak szerint módosul, és az addig igénybe vett kamattámogatást az arra való jogosultság megszűnését követő 120 napon belül egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a Kincstárnak"
- fogalmaz a rendelet.
A nők további kedvezményekben részesülhetnek született, illetve örökbefogadott gyermekeik után: Az első gyermek érkezésekor a törlesztési kötelezettség 2 éves szüneteltetése kérhető. A második gyermeknél újra lehet kérni a moratóriumot, és elengedik a fennálló tartozás felét. A harmadik gyermek érkezésekor pedig elengedik a teljes fennálló tartozást. Ikergyermekek születése esetén az eredetileg megkapott 2 éves szüneteltetés annak lejárata előtt egy évvel meghosszabbítható arra való tekintettel, hogy két baba érkezett.
(via Index)