3p

Biztonság és hozam? E két kívánalom nehezen fér meg egymás mellett. A K&H Alapkezelő segítséget nyújt abban, hogy mekkora biztonsági tartalékban érdemes gondolkodni, és mikortól járunk jobban, ha befektetjük pénzünket.

Mekkora biztonsági tartalékra van szükség?

Mivel a váratlan kiadások nemcsak sok kellemetlenséggel járhatnak, de pénzügyi szempontból is az a legköltségesebb, ha hirtelen van szükségünk egy adott pénzösszegre, nagyon fontos, hogy legyen egy gyorsan és könnyen hozzáférhető megtakarításunk. Ennek szükséges mértékéről azonban eléggé eltérőek a vélemények.

Mit mondanak a befektetők:

"Befektetőink körében a megtakarítási célok közül kiemelkedik a váratlan kiadásokra szolgáló biztonsági tartalék. Többségük szerint minimum 2-3 havi jövedelemnek megfelelő összeget érdemes folyószámlán tartani erre a célra, sokan azonban ennél komolyabb összeget, akár 4-5 havi fizetésnek megfelelő biztonsági tartalékot is szükségesnek gondolnak" – tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.

Mit mondanak a szakemberek:
"Fontos, hogy a megtakarításunknak legyen egy likvid, tehát könnyen és gyorsan hozzáférhető része, hiszen ez jelentős biztonságérzetet nyújt, másrészt hirtelen kiadásnál van mihez hozzányúlni. Ez a pénzösszeg azonban valóban a biztonságot, és nem a hosszabb távú befektetési célt szolgálja, tehát jellemzően nem termel hozamot. Így, ha a kelleténél nagyobb mértékű összeget pihentetünk a számlánkon, fontos hozamlehetőségtől eshetünk el. Amikor megtakarításunk eléri a 2-3 havi jövedelemnek megfelelő összeget, érdemes már közép- és hosszú távú célokat is megfogalmazni, és ehhez igazodó befektetési eszközöket alkalmazni" – javasolja Zobor Zsuzsanna.

Mikortól érdemes befektetésben gondolkodni?

Még inkább megoszlik a befektetők véleménye arról, hogy mekkora összeget érdemes befektetésként kezelni. Általánosságban elmondható, hogy a befektetések kezelésének úgynevezett tranzakciós költsége nagyobb megtakarítás esetén fajlagosan alacsonyabb. Tehát minél nagyobb összegben gondolkodunk, annál alacsonyabbak az egységnyi díjak, és fordítva is, tehát ha elaprózzuk a befektetésünket, azzal felesleges költséggel terhelhetjük megtakarításunkat.

Mit mondanak a befektetők:
A befektetők igencsak eltérően nyilatkoznak arról is, hogy mekkora összeget érdemes befektetésként kezelni. Egy részük szerint akár már 100 ezer forintot is, jónéhányan csak több milliós összeg esetén tartják ezt szükségesnek, miközben a többség a fél-1 milliós határt jelölte meg befektetési határként.

Mit mondanak a szakemberek:
"Ahhoz, hogy megtakarításunkból a legtöbbet hozhassuk ki, nem az összeg nagysága, sokkal inkább a megtakarítási cél és az időtáv meghatározása szükséges. Hiszen, akár már havi néhány ezer forintos összeg esetén is komoly befektetést rakhatunk össze többéves időtávon, a piacok mozgását hosszabb távon eredményesen kiaknázó portfólió segítségével" – tanácsolja a befektetési szakember.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!