Külföldön járva feltűnt, hogy a nyugat-európai termálfürdők, élményfürdők, uszodák, ha drágábbak is a hazaiaknál, nem annyival, mint amennyivel magasabbak a fizetések. Mivel ma már minden fontosabb fürdőnek van saját honlapja, készítettünk egy táblázatot, ahol az átlagfizetéshez képest is megnéztük az árakat.
Általában olyan listákról, ajánlókból válogattunk, mint “Bécs legszebb fürdőcsarnokai”, “Párizs legszebb uszodái” stb., törekedve a minőségi kínálat felfedezésére. De végül nagyon vegyes lett a mezőny. Némelyik intézmény alig több egy szaunával bővített sportuszodánál. Másutt viszont termálvizet vagy fedett aquaparkot, esetleg hulllámfürdőt találunk. Építészetileg azonban némelyik sima uszoda is híres.
A Gellért-fürdő (fotó: Pixabay) Az eredeti feltételezésünk helyesnek bizonyult: a helyi átlagfizetésekhez képest szinte minden fürdő olcsóbb, mint a budapesti csúcsfürdők. Néhány fontosabbat a következő grafikonon foglaltunk össze (teljes táblázat hátul):
Múzeum, vagy fürdő? A híres angliai Bath város (156 kilométer Londontól) római fürdője furcsán olcsónak tűnt, egy picivel még kevesebbe is kerül a belépő forintra átszámolva, mint a Széchenyi Fürdőben. Mint kiderült, ez inkább múzeumi belépő – a közel kétezer éves fürdőnek állítólag évente egymillió látogatója van, de fürödni nem lehet benne.
Csak egy modernebb szárnyban, ahol viszont mindössze két órára szólnak a belépők (37-42 font). A hosszabbítás borsos, tíz font óránként – ha van hely. A sok látogató miatt alapesetben időpontot kell ugyanis foglalni. Lábunk alatt vulkáni tűz Izland még egy érdekes hely, ahol a vulkáni tevékenység miatt rengeteg a termálvíz. A turisták által rendkívül felkapott Blue Lagoon drágának tűnik a 85 eurós belépőjével, de a magas helyi fizetés miatt ez sem az. A drágább jegyekből azonban kétféle van. Ha a legdrágábbat tüntettük volna fel, akkor ez lenne táblázatunkban a csúcstartó fürdő, nem a Gellért. A helyieknek való fővárosi Laugardalslaug viszont fillérekbe kerül a helyi izlandi viszonyokhoz képest, és egy nagy úszó–, welness– és termálfürdő-komplexum. Sok fürdőt azért nem tüntettünk fel, mert nem volt használható árinformáció. Ha létezik is olcsóbb jegy, azt elhallgatják, és a turistákra inkább csomagokat akarnak rásózni. Vacsorával, szállodai szobával, a mindenütt elég drága masszázzsal vagy egyéb kalandokkal kötik össze a fürdőzést. Így jártunk például Karlovy Vary-val vagy Sevilla híres mór fürdőivel. Nyugdíjasok kontra turisták Ha itthon elmegyünk valamelyik felkapott fürdőbe, főleg kétféle főbb vendégtípust fogunk látni: fiatal külföldi turistákat és nyugdíjasokat. Az utóbbiak között legalább vannak bőven magyarok, vélhetően sokuknak az orvosa írta fel a belépőt. De a helyi lakosoknak a budapesti vállalat, a BGYH is igyekszik kedvezni. Ezt írják a Zsigmondy Klubkártyáról:
Három hét, és fürödhetsz is A Zsigmondy Klubkártya azonban ennek ellenére sokak számára nem is ismert. Másrészt időben korlátozott, négy órára szól. Valamint még így sem túl olcsó a fizetésekhez képest, a nettó bér 1,27 százalékával inkább középmezőnynek mondható körképünkben.
Másrészt bürokratikusnak és nehézkesnek látszik. El kell zarándokolni a kártya kiváltásához Óbudára, egy korlátozott nyitva tartású irodába, majd a kártya három hét alatt készül el. Fényképes ugyan, de azért a fényképes igazolványt is bármikor elkérhetik. Egy kártyával csak egy jegyet lehet venni, így családi programhoz nem használható, mindenkinek külön kártya kell. Hévízen például egyszerűbben megoldották: Aki helyi lakos, olcsóbb jegyet vehet (1800 forintért három órára). Van ezt igazoló igazolványa mindenkinek. A fizetésünk alacsony? Minek köszönhető a magyar fürdők drágább volta a fizetésekhez képest? A turisták felnyomják az árakat? Másutt államilag vagy önkormányzatilag dotálják a létesítményeket? Vagy a fizetések alacsonyak még mindig, és nem a fürdők drágák? Akár mindegyik egyszerre is igaz lehet. A Budapest Gyógyfürdői (BGYH) Zrt. pénteki közleménye szerint mindenesetre a cégnél:
(A közlemény bővebben a Piac és Profit cikkében.) A fővárosi gyógyfürdőkről, pénzügyeikről, közbeszerzésekről itt írtunk: Nincs vége: újabb cégvezetőt vehetnek elő Karácsony Gergelyék
|