4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kevesebb a nyugdíjas az országban ebben az évben, miközben a nyugdíjak reálértéke “változatlan maradt”. Minden ötödik ember nyugdíjas, de csak kevesebb, mint minden tizenegyedik megtermelt forintot költjük rájuk. A nyugdíjak vásárlóértéke európai összehasonlításban nem valami magas.

Magyarországon 2019 folyamán az ellátottak száma csökkent, ugyanakkor az ellátások reálértéke változatlan maradt. Minden ötödik ember öregségi nyugdíjas volt. Arányuk az összes ellátotton belül a fővárosban volt a legmagasabb, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legalacsonyabb.

Az idős népesség csaknem egésze, a 64 év alattiaknak pedig mintegy 8 százaléka kapott 2019-ben ellátást. A nők átlagosan 61, a férfiak 64 évesen mennek öregségi nyugdíjba – foglalja össze kedden közzétett nyugdíj-jelentését a KSH.

Az ellátásokra fordított kiadások a GDP 8,9 százalékának feleltek meg az idén. Minden tizenegyedik megtermelt forint megy tehát nyugdíjra. “A magyar öregségi nyugdíj keresetpótló képessége nemzetközi összehasonlításban magasnak számít” – írják. Ezzel alighanem arra céloznak, hogy az úgynevezett helyettesítési ráta magas.

A grafikonon csak az öregségi nyugdíjakat ábrázoltuk, rokkantsági és egyéb ellátások nélkül. Egyes országok a GDP százalékában közel kétszer annyit fordítanak öregségi nyugdíjra, mint Magyarország.

Nincs más jövedelmük

A nyugdíjak az idősebb dolgozók fizetésének tehát nálunk viszonylag magas százalékát teszik ki, 2017-es adat szerint 64 százalékot. Ez az EU átlaga felett van ugyan, de annak fényében is értékelendő, hogy a fizetések itthon még mindig alacsonyak. (Így a kis fizetés nagy százaléka is lehet alacsony.)

Ráadásul Magyarországon sokaknak nincsen más jövedelmük, megtakarításuk, például jelentősebb pénztőkéjük vagy kiadható ingatlanuk. Nyugat-Európában viszont ez sokkal inkább gyakori. (Ez most a német alapnyugdíj megállapítása kapcsán kapott figyelmet, épp tegnap itt írtunk róla.)

Picit nőtt a reálnyugdíj

“Budapesten minden hatodik öregségi nyugdíjas 220 ezer forintnál nagyobb összegű ellátást kapott” – írta a KSH. Megemlítik, hogy 2018-ban 3,0 százalékos nyugdíjemelést hajtottak végre, ami a nyugdíjas fogyasztóiár-index 2,7 százalékos emelkedése miatt a nyugdíjak reálértékét 0,3 százalékkal növelte. Emellett nyugdíjprémiumot, illetve az azzal megegyező összegű egyszeri juttatást fizettek ki.

(KSH)

Csak pár országban rosszabb a helyzet

Az EU-tagországok átlagos öregségi nyugdíjainak vásárlóerejét összehasonlítva a magyar ellátás az alsó harmadba tartozott 2016-ban – írták. “A három balti tagállamban, továbbá Bulgáriában, Romániában és Horvátországban volt alacsonyabb az öregségi nyugdíj vásárlóerő-paritáson kifejezett összege” – tárták fel őszintén.

A legrosszabb helyzetben a bolgárok voltak, ahol az átlagos ellátás 43 százalékkal maradt el a magyartól. A legtöbb árut és szolgáltatást az osztrák és a luxemburgi nyugdíjakból lehetett vásárolni, 2,6-szor annyit, mint a magyar összegből. (A Privátbankár.hu cikke.)

A magyar nyugdíjasok és a szegénység

Úgy tűnik, hogy a magyar idősek helyzete alapvetően javult az elmúlt években, ám több olyan tényező is akad, amire mindenképpen érdemes figyelni. Az, hogy rengetegen ragadnak a szegénységi küszöb alatt, általánosságban a teljes magyar társadalomra jellemző, viszont a 65 éven felülieknek még az átlagosnál is nehezebb ezt a problémát legyőzni – írtuk nemrég az EU-statisztikák alapján.

Magyarországon az uniós szint alatt van a nyugdíjasok jövedelmi szegénységi szintje – állította kedden Rétvári Bence államtitkár az MTI híre szerint. Az államtitkár úgy tudja, egy év alatt 12,8 százalékról 7,4 százalékra mérséklődött a nélkülözésnek kitett idős emberek aránya.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!