A 2010 óta alkalmazott inflációkövető nyugdíjemelési rendszer hosszú távon a nyugdíjak relatív értékvesztéséhez vezet, mivel a bérek rendszerint gyorsabban emelkednek az inflációnál – mondta a Kontroll podcastban Zsiday Viktor, Citadella befektetési alap portfóliómenedzsere, amelyet a Portfolio szemlézett.
„Hogy fogjuk tudni kifizetni ezeket a nyugdíjakat? Nem fogjuk tudni, nem árulunk zsákbamacskát” – fogalmazott Zsiday Viktor a műsorban.
A portfóliómenedzser konkrét számításokkal is alátámasztotta állítását: egy 3 százalékos inflációval és 2 százaklékos reálnövekedéssel jellemezhető gazdaságban a költségvetési bevételek évi 5 százalékkal növekednek, miközben az inflációkövető nyugdíjemelés csak 3 százalékos kiadásnövekedést eredményez. Ez lehetővé teszi a kormány számára a nyugdíjkiadások arányának fokozatos csökkentését.
Fotó: Youtube
Tehát a kormány valójában folyamatosan mérsékli a nyugdíjra fordítandó összegeket, miközben azt kommunikálja a nyugdíjasoknak, hogy megvédi őket.
Ez egy nagyon nagy dilemma az összes fejlett országban, így Magyarországon is, hiszen a társadalom egyre öregszik.
A szakember szerint ez a stratégia nem feltétlenül elhibázott, hiszen a társadalom elöregedése miatt egyre nagyobb kihívást jelent a nyugdíjrendszer fenntarthatósága. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ez a politika a nyugdíjasok relatív jövedelmi helyzetének folyamatos romlásához vezet.
Zsiday Viktor szerint a jövőben elkerülhetetlen lesz a nyugdíjkorhatár emelése is, sőt, hosszabb távon még az inflációt követő nyugdíjemelések fenntarthatósága is kérdésessé válhat, ami komoly társadalmi problémát vetít előre.