4p

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztviselői, hogy stabil forintot szeretnének. Sajnos úgy tűnik, a kettő együtt nem megy.

Alapvetően, ha egy országban nincs nagy egyensúlytalanság (idehaza jelenleg nincs), akkor a jegybank kamatpolitikájával nagyjából oda kormányozza a devizaárfolyamot, ahová akarja. Ahhoz, hogy a devizaárfolyam stabil legyen, a fejlődő országoknak a magországhoz képest jellemzően valamiféle kamatprémiumot kell biztosítani.

Az is jellemző, hogy a befektetők az infláció felett valamiféle reálhozamot várnak el. A nagy kérdés, hogy ez mekkora.

A válasz pedig az, hogy sajnos ez nem egy állandó, kiszámítható érték, mert a mindenkori befektetői hozzáállástól, hangulattól, percepciótól függ.

Ebből következően a jegybank nem tehet mást: kísérletezik, próbálkozik, megpróbálja felmérni, hogy az adott környezetben mekkora az a kamatszint, amit a befektetők elvárnak. Lehet, hogy ez a múltban X volt, de most 2 X vagy ½ X. Meg lehet próbálni persze ezt modellezni, de itt tényleg a puding próbája az evés: a piaci értékítélet, árfolyamalakulás mutatja meg, hogy mi a megfelelő a befektetőknek.

Az elmúlt év árfolyamalakulása pedig azt mutatja, hogy az a kamatszint, amit Magyarország kínál, nem elegendő. Ez már hónapokkal ezelőtt is egyértelmű volt, ennek ellenére a magyar jegybank tovább vágta a kamatokat – miközben mindenhol elmondta, hogy nagy a másodkörös infláció kockázata, és nem szabad hagyni leértékelődni a forintot. Szerintem ez komoly hiba volt.

Nyilvánvaló, hogy a jegybankok is tévednek, és nem tudják előre, hogy mekkora kamatszintet kell tartaniuk (ez világosan kiderül abból, hogy a legnagyobb jegybankok jövőbeli kamatprojekciói is igen gyakran köszönőviszonyban sincsenek a későbbi, akár pár hónap múlvai kamatszintekkel).

Ez nem baj, ők is csak arra képesek, hogy félig vakon kitapogassák azt a monetáris feltételrendszert, ami a gazdaság számára a legmegfelelőbb. Nem látják előre az eseményeket, de a gazdasági, piaci események fényében képesek reagálni.

A gazdasági miniszternek igaza van: Magyarországon valóban magas a reálkamatszint, és magas az elvárt kamat/hozamprémium. Viszont még ilyen magas szintek mellet is gyengül a forint, ami azt jelenti, hogy a befektetők még ennél is magasabb prémiumot várnak el, különben nem hajlandóak forintot tartani.

Ennek vagy megfelelnek a gazdaságpolitikusok, vagy nem biztosítják ezt, de akkor tovább gyengül a forint.

És persze itt jön elő a milliárd forintos kérdés: miért ilyen magas az elvárt hozam? Ez pedig jelenleg egyértelműen a kormányzat felelőssége. A jegybank nem tud mást tenni, mint a piaci körülményekhez/elvárásokhoz igazodva módosítani tudja a kamatszintet. Az azonban, hogy mekkora ez az elvárt kamat, már az ország, a gazdaságpolitika megítélésétől függ.

Teljesen egyértelmű, hogy Magyarországon azért magas a kamatszint, mert mind a hazai, mind a külföldi befektetők jelentős kockázatokat látnak. Kockázat a voluntarista gazdaságpolitika, a foglyul ejtett állam okozta versenyképességi romlás, a szövetségi rendszerrel való szembefordulás. Ezek azok a tényezők, amelyek miatt magas Magyarországon a kamatszint.

Ezeken a jegybank nem tud változtatni, de ha akarna, tudhatna hozzá igazodni. A kormányzat tudna rajta változtatni, de nem akar.

Mindaddig, amíg ez így marad, addig két lehetőség van: megpróbáljuk leerőltetni a kamatokat, és ezzel beáldozzuk a forintot – ám ez később magas inflációt, és újabb, még komolyabb problémákat okoz (például euroizáció felgyorsulása, tőkemenekítés); vagy hagyjuk, hogy a kamatok a helyükre menjenek (=feljebb), a deviza pedig stabilizálódjon.

A jelenlegi keretrendszerben nincs más megoldás. Alternatív lehetőség (lenne) a kormányzati (gazdaság)politika olyan módosítása, amely lecsökkenti ezt az elvárt prémiumot, és akkor lehetne egyszerre erősebb forint és alacsonyabb kamat is.

Bár számomra ez a leglogikusabb, de erre jelenleg nem látok sok esélyt.

A cikk a Holdblogon jelent meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!