Orbán Balázs „politikai igazgató” a rendszer egyik fő ideológusa, mégis neki sikerült a legnagyobb ütést bevinnie a NER-nek. Nyilván nem így tervezte, ő csak azt akarta mondani – igazodva a moszkvai brossúrához –, hogy az ukránok teljesen hiába harcolnak, minden elesett katona feleslegesen halt meg, a nyugatiak minden dollárt feleslegesen költöttek el, Ukrajna a végén úgyis veszíteni fog, mert Oroszországot nem lehet legyőzni.
De nem ezt mondta. Azt találta mondani, hogy
„56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát.”
Most már persze igyekeznek megmagyarázni, hogy nem is arra gondolt, de ennek a szövegnek csak egyféle értelme van: Orbán Balázs és pártja egy hasonló helyzetben nem menne bele a „háborús védekezésbe”, vagyis nem próbálná meg fegyverrel elhárítani az országot ért támadást, hanem gyorsan felhúzná a fehér zászlót.
És mondja ezt annak a kormánynak az erős embere, amely folyamatosan a nemzeti függetlenségről, a szuverenitás védelméről beszél. Amelyik állandóan hadban áll valakivel – az IMF-fel, Sorossal, Brüsszellel, az LMBTQ-lobbival –, és amelyik ennek megfelelően megállás nélkül katonásdit játszik, új harci eszközeit mutogatja.
Ez a sok pénzért felszerelt Honvédség tehát egy valódi, éles helyzetben inkább letenné a fegyvert. Csak hogy ne folyjon vér! Keresztény szentekhez méltó hozzáállás, csak a nemzetet mindennel szemben védelmező kormány imázsába nem fér bele.
Ráadásul Orbán Balázs mindezt 1956-ra hivatkozva mondja. Kimondatlanul, de benne van ebben az is, hogy a nagyszüleink generációja hülyeséget csinált, amikor szembeszállt a szovjet tankokkal, jobb lett volna meghunyászkodni és egyezkedni. Pedig az 56-os forradalom és szabadságharc kiemelt helyet foglal el a fideszes mitológiában. Hogy is mondta Orbán Viktor nem olyan régen, tavaly október 23-án?
„1956 öröksége nélkül nem győzhettünk volna. A szabadság nevében harcoltunk, és a szabadságharcban kivégzettek adták kezünkbe a legerősebb fegyvert. Mert akikkel 1989-ben szemben álltunk, azokat az ’56-ban magyarok ellen elkövetett bűnök emelték hatalomba, és ezért hatalmuk ingatag lábakon állt.”
Ez alapján még az is lehet, hogy Orbán Balázs mandineres interjúja történelmi hiba, ahhoz mérhető, mint amikor 1989 januárjában Pozsgay Imre „népfelkelésnek” minősítette az 1956-os eseményeket. Ezzel ugyanis kirúgta a végnapjait élő szocialista rendszer alól annak ideológiai lábait.
A Kádár-rendszer ugyanis arra az alapvetésre épült, hogy 1956 őszén ellenforradalmi kísérlet zajlott Magyarországon. Később ugyan ezt a „sajnálatos események” eufemizmussal igyekeztek tompítani, de Pozsgay szavai után mindenkinek az jutott eszébe, ha nem volt ellenforradalom, akkor miért vannak itt a szovjet csapatok és miért van egypárti rendszer?
Az Orbán-rendszer pedig arra az alapvetésre épít, hogy megvédi a magyarokat mindenféle belső és külső fenyegetéstől – a magas gázártól vagy a brüsszeli meleglobbitól.
Orbán Balázs viszont azt mondta, hogy egy valódi fenyegetéstől, egy ellenséges hadseregtől nem védene meg minket. Sőt, meg sem próbálná, hiszen úgysem sikerülne.
A rovat korábbi cikkeit itt olvashatják.