4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek nagyon komoly egészségügyi kockázatokat hordoznak, többek között növelik a szívroham és a stroke kockázatát.

Az ilyen típusú termékek, például gabonapelyhek, fehérjeszeletek, szénsavas italok, készételek és gyorsételek fogyasztása ugrásszerűen megnőtt az elmúlt években világszinten – az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban például az átlagos étrend több mint felét teszik ki ezek az élelmiszerek. A helyzet még rosszabb a fiatalok és a szegényebbek körében, itt akár 80 százalék fölötti lehet ezek aránya az étrendekben.

A Guardian cikkében két olyan tanulmányt idézett, amelyeket a világ legnagyobb szívkonferenciáján mutattak be, és amelyek arra az eredményre jutottak, hogy az úgynevezett UPF-ek ártalmas hatások egész sorát vonzzák magukkal.

Az első kutatás, amely keretében 15 éven keresztül követtek nyomon 10 ezer nőt, azt találta, hogy azoknál, akiknek étrendjében a legmagasabb volt az ultrafeldolgozott élelmiszerek aránya, 39 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki magas vérnyomás, mint azoknál, akiknél a legalacsonyabb volt ez arány. Ennek súlyosságát nem kell magyarázni, hiszen a magas vérnyomás növeli a súlyos szívbetegségek, köztük a szívrohamok, a perifériás artériás betegségek, valamint a vesebetegség kialakulásának kockázatát.

Növelik a kockázatot. Fotó: Depositphotos
Növelik a kockázatot. Fotó: Depositphotos

A második, több mint 325 ezer embert vizsgáló tanulmány pedig arra az eredményre jutott, hogy azoknál, akik a legtöbb UPF-et fogyasztották, 24 százalékkal magasabb volt a szív- és érrendszeri események, köztük a szívroham vagy a stroke kialakulásának esélye. Az összefüggés pedig egyértelműnek tűnik, hiszen a kutatás szerint már 10 százalékkal több ultrafeldolgozott élelmiszer fogyasztása 6 százalékkal növelte a szívbetegségek kialakulásának kockázata.

De miért ilyen károsak ezek az élelmiszerek?

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek olyan termékek, amelyek a gyártás során több kezelési folyamaton mentek keresztül, így gyakran magas a só- és cukortartalmuk, valamint adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazhatnak. Rosttartalmuk jellemzően alacsony, és nincs meg bennük a friss vagy minimálisan feldolgozott alapanyagok – például a friss gyümölcsök és zöldségek, a natúr joghurt és a házi kenyér – tápanyagtartalma.

Az UPF-ek veszélyességét régóta vizsgálják, korábbi tanulmányok a túlzott fogyasztásukat szintén számos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe, beleértve az elhízást, a 2-es típusú cukorbetegséget és a rákot.

A 10 ezer nőt vizsgáló kutatás egyik készítője, Anushriya Pant, a Sydney-i Egyetem munkatársa újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az általuk egészségesnek vélt élelmiszerek, például a boltban vásárolt szendvicsek, csomagolások, levesek és alacsony zsírtartalmú joghurtok valójában ebbe a kategóriába tartoznak, így sokszor akár az egészségesnek tartott élelmiszerek valójában hozzájárulnak a magas vérnyomás kialakulásához.

A nők jellemzően több ilyen terméket fogyasztanak, mint a férfiak – tette hozzá Pant. Véleménye szerint vizsgálni kell azt, hogy ez a tendencia köszönhető-e az ultrafeldolgozott alacsony kalóriatartalmú, diétás élelmiszerek kifejezetten rájuk célzott marketingjének.

Hamarosan jelölhetik az UPF-eket?

Chris van Tulleken, a világ egyik vezető, a területtel foglalkozó szakértője úgy fogalmazott, hogy a tanulmányok eredményei teljes mértékben összhangban vannak azokkal az eddig eredményekkel. Hozzátette, az ultrafeldolgozott élelmiszerek jelentős része ismerős lehet, mint ’junk food’, ugyanakkor rengeteg biotermék is ebbe a kategóriába esik, amelyeket táplálónak, környezetbarátnak vagy a fogyás szempontjából hasznosnak adnak el. Kijelentette,

szinte minden olyan élelmiszer, amely csomagolása az egészségességét bizonygatja, ultrafeldolgozott élelmiszer.

Van Tulleken hangsúlyozta, egyre több bizonyíték van arra, hogy ezek a termékek például bélgyulladást okoznak, megzavarják az étvágyszabályozást, vagy megváltoztatják a hormonszinteket. A kutató most azt szeretné elérni, hogy az UPF-termékek csomagolását fekete figyelmeztető címkékkel kelljen ellátni, ahogyan ez Chilében és Mexikóban már megtörtént.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!