3p

Legyekből készülhet a műanyagok új ellensége, kutatások szerint ugyanis a fekete katonalegyek egyszerre ennék meg a műanyagot és készülhetne belőlük könnyen lebomló műanyaghelyettesítő is. A rovarok azonban nemcsak a műanyagok alternatívájaként működhetnek, hanem egyre több helyen jelennek meg élelmiszerként, fehérjeforrásként is.

Furcsa célját találták meg tudósok a fekete katonalegyek tenyésztésének. A legyek lárvái fehérjéket és más tápláló vegyületeket tartalmaznak, ezért állati takarmánynak tenyésztik őket, de lebontják a hulladékot is.

Karen Wooley, a Texas A&M University munkatársa a brit Guardian cikke szerint elmondta, 20 éve azon dolgoznak, hogy természetes anyagokból - például cukornádból vagy fákból nyert glükózból - lebomló, emészthető polimereket készítsenek, amelyek nem maradnak meg utána a környezetben, azaz nem szennyezik azt. Ezeket a természetes anyagokat azonban olyan erőforrásokból nyerik, amelyeket élelmiszerként, üzemanyagként, építőanyagként is használnak.

Az American Chemical Society ülésén bemutatott eredmény tehát azért lehet hasznos, mert nehéz olyan forrásokat találni a biológiailag lebomló műanyaghoz, amelyeknek nincs más, konkurens felhasználási módja.

Árvíz és szárazság ellen is működhet

A kutatók megállapították, hogy a légy kitine egy cukoralapú polimer, amely a rovarok és rákfélék páncélját erősíti. A rákok páncélját már használják kitin kinyerésére, a kutatók szerint azonban a légyből származó kitinpor tisztábbnak tűnik, mint a rákfélékből származó. Ráadásul ezzel elkerülhetőek lennének az esetleges allergiával kapcsolatos aggályok. 

A legyekből a kutatócsapat egy olyan hidrogélt hozott létre, amely egy perc alatt a súlyának 47-szeresét képes felszívni vízből. Így például a szántóföldeken is használni lehetne például az árvizek okozta kár mérséklésére vagy éppen a szárazság idején a nedvesség lassú leadására.

Az aszály ellen is bevethetik a legyeket egy új kutatás szerint. Fotó: Depositphotos
Az aszály ellen is bevethetik a legyeket egy új kutatás szerint. Fotó: Depositphotos

A tudósok remélik, hogy hamarosan képesek lesznek a legyekből olyan bioműanyagokat előállítani, mint a polikarbonátok vagy a poliuretánok. Ezeket ugyanis hagyományosan petrolkémiai anyagokból készítik. A különbség kézenfekvő: a legyekből származó műanyagok nem járulnak majd hozzá a műanyagszennyezés problémájához.

Wooley szerint a cél az lenne, hogy a rovarok táplálékforrásként megennék a műanyaghulladékot, majd betakarítanák őket, összegyűjtenék az alkotóelemeiket, hogy új műanyagokat készíthessenek belőlük. Tehát a rovarok nem csak a forrást jelentenék, hanem a kidobott műanyagok mennyiségét is csökkentenék.

Fontos fehérjeforrás lehet

A rovarok azonban nem csak a műanyagot segíthetnek eltüntetni és helyettesíteni, a BBC összeállítása szerint fontos táplálékforrásként is szolgálhatnak. Olaszországban például még jelentős ellenállással találkoznak a rovarokat fehérjeforrásként használók, azonban egy termelő szerint fenntartható, amit csinálnak.

Egy kiló tücsökpor előállításához ugyanis körülbelül csak 12 liter vizet használnak fel, míg ugyanennyi tehenekből származó fehérjéhez már több ezer liter vízre van szükség. A rovarok tenyésztéséhez a hústermeléshez használt földterület töredéke szükséges. Tekintettel a hús- és tejipar által okozott környezetszennyezésre, egyre több tudós véli úgy, hogy a rovarok, bogarak kulcsfontosságúak lehetnek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!